EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Avrupa ve Ortadoğu’nun Üzeri Açılabilen İlk Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Point Bornova / İzmir

“Deniz, dağlar ve şehir” temalarını temsil eden farklı karakterlere sahip 3 alışveriş ve eğlence sokağı ile Point Bornova, yarı kapalı bir ortamda sokak yaşamını sürdürmeyi hedefliyor.

Point Bornova projesi  İzmir’in en büyük karma kullanım projesi. Toplam 280.000 metrekare alan üzerine konumlanan projenin 52.000 metrekaresini kiralanabilir alişveriş ve eğlence alanları oluşturuyor. Tarihi liman kenti İzmir’de konumlanan Point Bornova; merkezinde bulunan yüksek katlı konut kulesi ve tarihi kent sokaklarıyla yaşam unsurlarını, çalışma ve eğlence merkezleri ile bir araya getiriyor. 

Bir boşluğun etrafında tekrarlanan zeminleriyle alışılagelmiş alışveriş merkezi mimarisinin aksine; dükkanlar, restoranlar ve eğlence alanlarını üç farklı temadan oluşan ana caddeden oluşturduk. Projede uygulanan ve yağmurlu günlerde bir kaç dakikada açılıp kapanabilen hareketli cam tavan sistemi ziyaretçilere yılın büyük bir kısmında açık havada alış veriş yapabilme imkanı tanıyor.   
Libart, HOK’un konsept tasarımlarına uygun olarak yeni sistemler geliştirdi.

Point Bornova açılır çatı sistemlerinde Libart’ı tercih etti.

Libart, dünyaca ünlü mimarlık ofisi HOK’un konsept tasarımını yaptığı Point Bornova projesine uygun olarak yeni sistemler geliştirdi. Libart’ın Amerika ve Türkiye ofislerinin ortaklaşa yürüttüğü süreçte; HOK’un yarattığı konsepte uygun olarak farklı sistemler ve çözümler üretildi. Projenin yatırımcısı Kavuklar Grubu’nun konsept fikri onaylamasının ardından Libart, projeye özel AR-GE çalışmalarını da yaparak sistemin montajını gerçekleştirdi. 

Proje de 22 adet ClearSky hareketli çatı sistemi kullanıldı.

Yaklaşık 5000 metrekare çatı alanı hareketli olan Point Bornova AVM Projesi, her biri 11 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda merkezi kontrole sahip, otomatik 22 adet hareketli Libart ClearSky sisteminden oluşmakta.  Her bir ayrıntısının incelikle düşünüldüğü projede; alışveriş merkezi ziyaretçilerinin ve konut sakinlerinin hayatlarına daha fazla değer katarak, sevdikleriyle zaman geçirebilecekleri mekanlar oluşturuldu.

Libart ile dört mevsim alışveriş keyfi.

Point Bornova Alışveriş Merkezinde Libart’ın uyguladığı hareketli çatılar sayesinde, hava şartları uygun olduğunda bir tuşa basarak tüm alışveriş merkezinin çatısı açılabiliyor ve ziyaretçiler açık havada alışveriş yapma keyfini yaşayabiliyor. Hava yağmurlu, rüzgârlı ya da uygun olmadığı zamanlarda da alışveriş merkezinin çatısı kapatılarak dış etkenlerden korunuyor.
İçerinin rahatlığını, dışarının ferahlığı ile yaşayın. 

Libart, hareketli mimari sistemler ile; özellikle alışveriş merkezlerinin sıkıcı ve durgun halinden uzaklaşarak güzel havalarda açık alana dönüşen, olumsuz hava şartlarında ise iç mekânı koruyan ama cam sistem sayesinde doğal ışığı içeri alan bir ortam sunuyor. Libart’ın sunduğu hareketli cam çatı sistemleri sayesinde içerinin rahatlığını dışarının ferahlığıyla yaşayabiliyorsunuz. 

Günümüzde; hareketli sistemler mimarlar ve yatırımcılar tarafından yoğun ilgi görmekte. Özellikle hareketli sistemlerin binalara kattığı artı değerler sayesinde ve insanlar tarafından daha fazla ilgi gören mekânlar yaratabilmesine olanak sağlaması sebebiyle bu ilgi gün geçtikçe artıyor.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)