Gelecek, Teknoloji ve İhtiyaçlar ile Şekillenecek…

Chen Strucksberg, CSO Digital Strom Satış Müdürü

Röportaj: Lupus Marketing, Nur Çubuk

Yeşil binalar ile akıllı binalar bir çok noktada birbirini tamamlıyor. Temelde farklı anlamları ve amaçları varmış gibi görünse de bir çok avantaj ve fayda ile birbirini destekleyen sistemler.

Digital Strom ülkemizde yeni bir marka, kısaca bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

Uzmanlık alanı akıllı ev sistemleri olan Digital Strom; Alman & İsviçre ortak üretimi, 10 yıllık bir Ar-Ge çalışmasının ürünüdür. Bundan on yıl önce başlayan çalışmalarımızın ilk yedi yılı Ar-Ge ile geçtikten sonra sistem hazır hale geldi ve ilk olarak İsviçre pazarına girdi. Bunu Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Portekiz pazarı ve ardından geçen yıl yapmış olduğumuz distrübütörlük anlaşması ile Türkiye pazarı izledi.


Bizim sistemimizin en önemli özelliği mevcut elektrik hattı üzerinden iletim yapabilmesidir. Diğer sistemlerde mevcut elektrik hattı dışında mutlaka ekstra bir kablolamaya ihtiyaç duyarsınız. Bu da duvarlarınızın kırılıp dökülmesine sebeb olur. Yani ortaya bir işçilik ve şantiye süreci çıkar. Digital Strom ise mevcut elektrik hattı üzerine taktığı modülleri ile akıllı ev otomasyon sisteminin tüm işlevlerini yerine getirebildiği gibi enerji tasarrufunu da iyi yöneten bir sistemdir.

Çok basit bir örnek vermek gerekirse; çamaşır makinası ve kurutucular çok fazla enerji sarfeder. Almanya ve İsviçre’de bir çok kullanıcı fotovoltaik sistem kullanmakta. Digital Strom ise fotovoltaik sistemler ile IP üzerinden haberleşerek entegre çalışır, güneşin en yoğun olduğu zaman dilimlerinde yıkama ve kurutma işlemini gerçekleştirir. Elbette diğer klasik sistemlerde olduğu gibi tüm güvenlik sistemleri ile entegre çalışır. Evdeki aydınlatma sistemlerinin, motorlu perde ve panjur sistemlerinin ve tabi ki ısıtma sistemlerinin kontrolü de oldukça kolay ve basittir. Ayrıca ekstra bir kablolama ve tesisat gerekmediği için de diğer sistemlere oranla daha hesaplı bir sistemdir.

Şu an Türkiye’de, özellikle İstanbul’da inşaat firmaları, mimarlar ve danışmanlar ile görüşmeler yapmaktayız. Amacımız maliyetlerini azaltıp daha değerli ve enerji tasarrufu yapan güvenli konutlar üretmelerini sağlamak. Gelecek, teknoloji ve ihtiyaçlar ile paralel olarak şekillenmekte…

Digital Strom sisteminin diğer sistemlere göre avantajları ve farklılıkları nelerdir?

Sistemimizin en önemli unsuru bağlantı kutularımız. Bu kutular oldukça küçük ve lego parçalarına benzer, hatta her fonksiyon cihazı ayrı renktedir. Örnek vermek gerekirse; sarı bağlantı kutusu aydınlatmalar için dim ve aç-kapa yaparken, gri bağlantı kutusu motorlu perde ve panjurlar için aç-kapa yapar, mavi bağlantı kutuları ısıtma sisteminin kontrolünde kullanılırken, kırmızı bağlantı kutuları güvenlik entegrasyon ara birimleridir. Siyah bağlantı kutularımız ise joker adını verdiğimiz birden farklı fonksiyonu bir arada gerçekleştirebilen parçalardır. Farklı renk sistemi sayesinde kolayca ayırtedilebilir, kullanım ve montajı oldukça kolaydır. Direk bağlantı kutularımızı elektrik hattı üzerindeki nötr ve faz girişlerine bağlayabilirsiniz. Bağlantı kutularına ek olarak sigorta panonuza 3 farklı parça daha eklemeniz gerekiyor. Bunlardan biri uzaktan tablet veya akıllı telefonunuz ile kontrol etmenize yardımcı olacak olan “server”, diğeri evinizdeki bağlantı kutuları ile kontrol altına aldığınız cihazların anlık enerji değerlerini görmenizi sağlayan “meter”, bir diğeri ise “filter”.

Filter çok önemli bir işlev yapıyor. Kısaca şöyle açıklayalım; ev içerisinde kullanılan bir çok elektronik cihaz, mevcut elektrik hattı üzerinden harmonik üretir. Genelde aynı fazdan beslenen daireler bu durumdan etkilenir ve bu harmonik diğer dairelere gider. Bu filter sayesinde biz otomasyon altına aldığımız cihazların harmoniklerini diğer dairelere taşınmasını engelliyoruz. Tabi aynı zamanda diğer dairenin harmoniği de sizin sistemine giremiyor. Bu size hem güvenli hem de konforlu bir sistem sunuyor.
Yukarıda saydığım bir çok özellik diğer sistemlerden ayrılan farklılıklarımız ama en önemli can alıcı farklılığımız işçilik.

Bizim sistemimizde kablo işçiliği yok ve montajı da arzu edildiğinde ev kullanıcısı tarafından bile güvenli ve rahat bir şekilde yapılabilir. İnsanlar evlerinde akıllı ev sistemi yaptırdıklarında estetik olmayan, tanımlanması güç parçaları çok da tercih etmiyorlar. Digital Strom bu konuda çok ideal bir çözüm sunmakta. Küçük ve görünmeyen parçalar…

Tabi diğer bir avantaj da ücretsiz bir yazılım üzerinden çok basit senaryoların yapılabilmesi ve programlama avantajı. İsteyen firmalar bizimle çözüm ortağı olabilir, aplikasyolar geliştirebilirler. Gayet açık bir sistemimiz var. Yine diğer otomasyon protokolleri ile haberleşme şansımız var. Enoncean protokolü ile uyumlu bir sisteme dahil olabiliyor ve birlikte çalışabiliyoruz.

KNX ve diğer bir çok protokol bazlı sistemlerde 30-40 yıldır bu sektörde olan dünya devi firmaların ürünleri mevcut.

Bunların herbiri dünya devi ama gelişim daha yavaş. İnovatif sistemler değil. Biz daha küçük bir firmayız ama bir Ar-Ge firmasıyız. İnovasyon her anımızda… Önümüzdeki 5 sene içerisinde Avrupa’nın akıllı ev standardı olmak istiyoruz. Size bu hedef uzak bir ihtimal gibi görünebilir ancak dünya devi olmamak işlerin daha hızlı yürümesini sağlıyor. Ar-Ge firması olduğumuz için de teknik donanımımız çok daha ileri. Şirket satınalarak değil üretimlerimizi kendimiz yaparak büyüyoruz. Ve en önemlisi kullanıcıların taleplerini önemsiyoruz ve ara yüzlerimiz kullanıcı dostu…

Bunlar rakiplerimizle karşılaştırdığımızda en belirgin özelliklerimiz diyebilirim. Daha önce de söylediğim gibi sistemimizin yüklenmesi, kullanılması ve kontrol edilmesi oldukça kolay. Bunun akıllı ev otomasyon sistemlerinde ciddi bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Bizim firma olarak elektrik firmaları için online eğitimlerimiz de var ve bunun yanında teknik dökümanlar hazırlıyoruz. Sahada online olarak beraber montaj yapma imkanı sunabiliyoruz müştelerimize. Bu şekilde sistemin çalışıp çalışmadığını izleyebiliyoruz, teknikerler de çok daha iyi öğrenmiş oluyorlar. Mesela size akıllı telefon örneğini verebilirim. 10 yıl önce internete girmek için birden fazla tuşa basar yada çeşitli ayarlar yapardık, şimdi ise hiç bir şey yapmıyoruz ve internetteyiz. Kullanım kolaylığı hem üretici hemde tüketici için gerçekten can alıcı bir konu.

Sisteminizi anlatırken fotovoltaik sistemler ile entegre çalışabildiğini belirttiniz ve enerji ölçen cihazlardan bahsettiniz. Enerjinin tasarrufu ve yenilenebilir enerji sistemleri hakkında firmanızın düşünceleri nelerdir?

Akıllı ev sistemlerinin temeli, kullanılan enerjilerin tasarrufuna dayanır. Sonra güvenlik ve konfor gelir. Akıllı bir eviniz varsa tabiki güvende olmak ve rahat olmak istersiniz ancak günümüzde enerji tüketiminin artmış olması enerji fiyatlarını da artırmıştır. Talep arttıkça üretim ve maliyetler de artmaya devam edecektir. Tabi ki evinizde daha az enerji faturası ödemek istersiniz ama bu ancak kullandığınız enerjiyi tasarruf ederek olur. Evden çıkarken ışıkları kapatmayı unutmuş olabilirsiniz ama telefondan erişip kapatabilmek hem tasarruf etmenizi sağlar hem de konfor sunar.

Ölçeklendirilmediğinde kullanıcılara pek birşey ifade etmeyen bu değerler, rakamlara döküldüğünde gerçekten etkileyici olabiliyor. Mesele evde kullanılan elektrik enerjisinin %2’sinin aydınlatma sisteminiz tarafından tüketilmesidir. Fakat konu ısıtma olunca bu değerler daha da artıyor. Biz, kullanıcılarımıza sunduğumuz çözümlerimizde mutlaka harcanan enerji miktarını gösteriyor, enerji tasarrufu algısını artırmaya çalışıyoruz.
Diğer sistemimiz ise yenilenebilir enerji kaynakları ile entegre olup, sistem üzerinden çalışmalarını sağlamak. Bu sistem de enerjinin tasarrufu için çok önemli. Avrupa’da sıklıkla kullanılan güneş panelleri ve fotovoltaik sistemler ile sistemimizi çalıştırabiliyoruz. Bu bizim için bir felsefe gibi…

Peki ürünlerinizin yeşil bina sistemine katkıları nelerdir?

Yeşil binalar, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı, tasarrufun ilke olduğu sürüdürülebilir yapılardır. Bizim sistemlerimiz yeşil binalara destek oluyor ve avantaj sağlıyor. Aslında yeşil binalar ile akıllı binalar bir çok noktada birbirini tamamlıyor. Temelde farklı anlamları ve amaçları varmış gibi görünse de az önce anlattığımız bir çok avantaj ve fayda birbirini destekleyen sistemler.

Son olarak Türkiye pazarı ile ilgili planlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Türkiye pazarı ile ilgili planlarımız bir buçuk yıl önce QNEC firması ile başladı. Bizim için gelişmekte olan özel bir Pazar ve özellikle İstanbul gerçekten önemli… Çok sayıda yüksek bina yapılıyor ve bu binalar güvenliğin öncelikli olduğu binalar. Bu bizim için çok önemli. Bu yüzden QNEC ile düzenli olarak toplantılar yapıp gelişmeleri takip ediyoruz. Hem gelişmeleri daha yakından takip edebilmek hem de ürün ve sistemlerimizin tanıtımını yapabilmek adına İstanbul’da bir showroom hazırladık. Böylece biz sektöre sektör de bize yakınlaşmış olduk…


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)