Geleneksel Japon Pagodasının Çağdaş Görünümü

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Tokyo merkezli Makoto Yamaguchi Design, bir Japon oyun şirketinin Tokyo'nun Taitō Ward'daki yeni genel merkezini tamamladı. “Monospinal”, eğimli duvarlara sahip bir dizi istifleme katıyla nitelendirilen bir bina olup, mimari tarzı geleneksel bir Japon pagodasının çağdaş görünümüne sahip.

Yeni genel merkez, çalışanların çoğunun yaratıcı çabalarla meşgul olduğu bir yer. Makoto Yamaguchi Design bu nedenle iş yeri yoğunluğu ile rahatlama arasında bir denge bulmaya odaklanmış. Genellikle ziyaretçiler tarafından kullanılan alanlar alt katlarda, çalışanlar tarafından kullanılan alanlar ise üst katlarda yer alıyor: beşinci katta yemek odası, salon ve spor salonu, yedinci katta yönetici alanı ve çatıda havuz ve barbekü tezgahı.

Japon Pagodası

Monospinal bir dizi küçük ölçekli bina ile çevrili ve ikinci ve üçüncü katları yükseltilmiş bir demir yolu hattına bakıyor (her iki yönde de ortalama 90 saniyede bir trenler geçiyor). Binanın eğimli duvarları ışık, ses ve rüzgar gibi çevresel unsurlara yanıt vermekte ve bunları yönetir; ayrıca her bir duvarın yüksekliği o kattaki farklı işlev ve tesislerle doğrudan uyumlu - duvarlar alt katlarda daha yüksek, üst katlarda ise daha alçak. Örneğin Makoto Yamaguchi üçüncü kata kayıt stüdyoları ve kontrol odaları yerleştirmiş. Bu tesisler mahremiyet ve inziva gerektiriyor - yüksek duvarlar demir yolu hattından gelen gürültüyü azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda doğal ışığı iç mekanlara yansıtıyor. Yemek salonunun bulunduğu beşinci katta duvarlar daha alçak ve Tokyo'nun muazzam şehir manzarasının ve gökyüzünün kırpılmış bir görüntüsünü sağlayarak daha keyifli bir yemek deneyimi sunar.

Japon Pagodası

Monospinal'in 10 santimetre genişliğindeki ince alüminyum plakalardan inşa edilen eğimli duvarları ilgi çekici bir form sunuyor ve binanın çeşitli olanaklarını dış görünümden gizliyor.

Projenin yapısal, tesis ve elektrik tasarımları Arup tarafından üstlenilmiş. Tokyo'daki Arup'ta kıdemli danışman olan Mitsuhiro Kanada, Monospinal'in yapısal tasarımını anlatıyor:

“Her katta kat yüksekliğini ve duvar açısını ayarlamak ve gökyüzü manzarasını yapısal elemanlar tarafından engellenmeden duvarlar arasında çerçevelemek için eğimli duvarları ana yapısal çerçeveden izole etmeye karar verdik. Dördüncü kat ve üstündeki ofisler, üçüncü kattaki stüdyolar ve birinci ve ikinci katlardaki çift katlı boşluklu giriş ile bina, farklı mekansal nitelikler gerektiren alanları dikey olarak bir araya getiriyor.

Üçüncü kattaki stüdyo alanını kat yüksekliğindeki makaslarla bir taşıyıcı yapı olarak kullanarak, üst ofis katlarındaki nispeten küçük kolon ızgarasını taşıyıcı sisteme bağladık - alt katların dört köşesine yerleştirilen CFT [Beton Dolgulu Tüp] kolonlar, yer altı sismik izolasyon cihazlarının üstündeki yükü pekiştiriyor. Bu, çekme mukavemetini bastırırken monte edilen cihaz sayısını en aza indirerek rasyonel bir sismik izolasyon sistemi elde edilmesini sağlar.

Japon Pagodası

Dikey olarak istiflenmiş farklı mekânsal hacimleri mimari tasarımla uyumlu bir taşıyıcı sistemle bir araya getirmeye çalıştık.”

Japon Pagodası

Yapının balkon düzenlemesi, doğrudan ışığı perdelemek ve demir yolu gürültüsünü yalıtmak gibi çevresel faktörleri yönetecek şekilde tasarlanmış; eğimli duvarları aynı zamanda iç mekanların havalandırılmasına yardımcı olan “rüzgar tutucular” olarak da işlev görür. Klima, havalandırma, aydınlatma ve yağmur suyu kullanımı gibi temel bina ekipmanları, merkezi bir KNX sistemi aracılığıyla yönetilerek çevresel performansın iyileştirilmesine yardımcı oluyor. Binanın teknik açıdan gelişmiş kontrol sistemi doğrudan ve sezgisel olarak bir tablet üzerinden çalıştırılıyor (belki de bir oyun şirketi için şaşırtıcı olmayan bir şekilde); bir programlama sistemine bağlı olan bu sistem genel enerji verimliliğini artırıyor. Makoto Yamaguchi, “Kullanıcıların programlarını girebilecekleri ve tüm tesislerin onlar için önceden hazırlandığı bir sistem kurduk.” dedi. “Bu işlemlere akıllı telefonlardan da erişilebiliyor ve binadaki güvenlik ve ekipman durumu da aynı uygulama üzerinden kontrol edilip çalıştırılabiliyor.”

Japon Pagodası

Monospinal'in iç ve dış kaplamaları ve çevre düzenlemesi, farklı zaman dilimlerini, ortamları ve bölgeleri temsil eden nesnelerle sanal bir oyun dünyasının stilistik unsurlarını içeriyor: Ortaçağ Fransız tarzı bir avize, çağdaş İtalyan kanepeleri ve bonsai ağaçları, “oyun benzeri bir kaliteyle dolu bir alan yaratmak için uyum sağlayan” birkaç unsurdan sadece birkaçı, diyor Makoto Yamaguchi.

Japon Pagodası

İnşaat alanı: 521,52 m² (5.614 fit kare)

Brüt taban alanı: 4,105.74 m² (44,194 fit kare)

Katlar: Bodrum, sekiz kat ve çatı katı


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)