Geleneksel Kulübeye Modern Bir Yaklaşım

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bregenz merkezli Bernardo Bader Architekten, Haus Gapfohl'u geleneksel bir kulübenin çağdaş bir yorumu olan yalnız bir ahşap konut olarak tasarladı. Konut, Laternsertal adlı bir Avusturya vadisinde, güneye bakan eğimli bir terasta yer alıyor. Kompakt yapı, mülk üzerindeki etkiyi en aza indirmek ve geniş dağ manzarasından yararlanmasını sağlamak için kendisine verilen arsanın üst sınırına doğru tünemiş.

Haus Gapfohl

Bernardo Bader, "Orijinal kulübenin mimari konsepti [Romalı mimar] Vitruvius'a kadar uzanıyor ve doğal evin idealize edilmiş bir ilkesi olarak 18. yüzyılın mimari teorisinde, özellikle de [Fransız mimarlık tarihçisi] Marc-Antoine Laugier ile geniş kapsamlı bir etki kazandı." dedi. Ve şunu ekliyor: "Kulübe inşa etmek ve bununla bağlantılı geçici ve basit yaşam beni her zaman büyülemiştir." Mimar için bu, konumun özgünlüğü ve bir insanın çevresiyle nasıl etkileşime girdiğiyle ilgili. Bin 100 metre yükseklikte inşa edilen Haus Gapfohl'un tasarımı, eşsiz ortamından elde edilen deneyime odaklanıyor: Bernardo Bader, "Zorlu doğa, manzara, geceleri yıldızlar ya da koşarak geçen orman hayvanları..." dedi.

Haus Gapfohl

Alp benzeri yaşam alanı yaklaşık 80 m² (yaklaşık 861 fit kare) ölçülerinde ve "azaltılmış yaşam modülü" konseptine dayanıyor - minimum miktarda ahşap mobilya ile sade bir yaşam tarzını teşvik ediyor ve yaşamın temel niteliklerine vurgu yapıyor. Açık planlı yaşam alanından yatak odasına dar bir merdivenle çıkılıyor. Yaşam alanı geniş bir camla güneye bakan bir terasa açılıyor.

Haus Gapfohl

Haus Gapfohl tamamen masif ahşaptan inşa edilmiş - Avusturyalı Dobler Holzbau şirketi tarafından çapraz lamine ahşap ile prefabrik bir ahşap yapı. Bernardo Bader, dış kabuğun "testereden çıktığı gibi" çeşitli genişliklerde kesilmemiş karaçam levhalardan oluştuğunu söylüyor. Ahşabın kasıtlı olarak kaba yapısı, pencere açıklıklarının düzensiz dizilimiyle birleştiğinde, çevredeki manzaranın benzersiz niteliklerini koruyan canlı bir cephe oluşturuyor.

Haus Gapfohl

Boyutlar

İnşaat alanı: 99 m² (1,066 fit kare)

Kullanılabilir alan: 84 m² (904 fit kare)

Brüt taban alanı: 126 m² (1,356 fit kare)

Hacim: 566 metreküp (19,988 fit küp)


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)