Gökyüzünde Bir Park Tasarımı

Kullanılmayan bir demiryolu viyadük şeridini yükseltilmiş park ve yürüyüş rotasına dönüştürmeyi planlayan bir Londra projesi olan Camden Highline, planlama için sunuldu. Yerden 8 metre yükseklikteki 1.2 km'lik rota, batıda Camden Bahçeleri'ni doğuda York Way'e bağlayacak. Tasarım, kasaba merkezli vPPR Architects, Londralı sanatçı Hew Locke, topluluk danışma organizasyonu Street Space ve Hollandalı bahçe tasarımcısı Piet ile çalışacak olan New York High Line'ın arkasındaki uygulama olan James Corner Field Operations tarafından yönetilen bir ekibe verildi.

Camden Highline

Sürdürülebilir Bir Kamusal Alan

Yerel topluluk tarafından başlatılan ve bir kitle fonlaması kampanyasıyla büyüyen girişim, bu kentsel çevrenin biyolojik çeşitliliği gibi sürdürülebilir yönlerini de dikkate alıyor. Bu yüyüş rotasında kuşlar, böcekler ve hayvanlar için vahşi yaşam habitatları sağlamak amaçlamaktadır. Bu, şehirdeki vahşi yaşamın hareketliliğini artırmak için doğrusal veya basamak taşları ilkesini izleyen yeşil bir otoyol oluşturacaktır. Bahçeler ve yürüyüş yolları, bu mahallelerin aktif sosyal yaşamını destekleyecek, sanat ve kültür müdahaleleri, kültürel etkinlikler ve çocuklar için oyun alanları sunacak.

Park Tasarımı

Master planın ilk aşaması, Camden Gardens'tan Royal College'a kadar uzanıyor. Başvurunun ardından, ilk aşamanın 2025'te başlaması bekleniyor. Bu, yerel topluluk tarafından başlatılan ve desteklenen proje için başka bir kilometre taşını işaret ediyor. Camden Highliners, projeyi yerel okullarda gönüllü liderliğindeki atölye çalışmaları için bir eğitim aracı olarak kullanarak Camden Gardens'ı geliştirmek için bir araya gelmeye başladı.

Camden Highline, canlı bir yerel destekçi topluluğu tarafından büyütülen ve beslenen bir kamusal alan projesidir. Yerel halk tarafından desteklenen bir fikirden, şimdi küresel ilgiyi ve ödüllü bir tasarım ekibi olan Camden'i ve gerçekten de tüm Londra'nın bu olağanüstü yeni parkın sosyal ve ekonomik ödüllerini topladığını görmeye geçişini izlemek inanılmazdı. – Georgia Gould, Camden Konseyi Lideri.

Yürüyüş Yolu Park Tasarımı

Camden Highline, daha büyük bir kamusal alan stratejisi olan Camden Green Loop'un bir parçasıdır. Strateji, mevcut yeşil alanları ve Camden'in önemli simge yapılarını birbirine bağlamak için yaya yollarını kullanmayı amaçlıyor. Projeyi destekleyen hayır kurumu şimdi inşaat için bağış topluyor. Camden Highline CEO'su Simon Pitkeathley'e göre asıl zorluk, yalnızca yerel topluluklara değil, tüm Londra şehrine fayda sağlayacak bir şey yaratmak için gerekli fonları artırmak olacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)