Güneybatı Fransa'da Yenilenen Stadyum Kompleksi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Paris merkezli K-Architectures, Fransa'nın güneybatısındaki Bordeaux şehrinin banliyösü Talence'de bulunan Pierre-Paul Bernard stadyumunun yenilenmesi ve genişletilmesi çalışmalarını kısa süre önce tamamladı. Stadyum, dekatlonda dünya rekoru kıran bir performansın sergilendiği yer olmasının yanı sıra Bordeaux'nun en büyük spor etkinliği olan ve her yıl yaklaşık 15.000 seyircinin izlediği dekatlon etkinliğine ev sahipliği yapmasıyla da ünlü.

Pierre-Paul Bernard stadyumu ilk olarak 1976 yılında Bois de Thouars olarak bilinen 60 hektarlık koruma altındaki ormanın içinde inşa edilmiş. Bordeaux Belediyesi 2016 yılında stadyumun pistini ve tribünlerini modernize etmek ve 4.000 m2'lik yeni bir spor kompleksi ve bakım tesisleri kurmak üzere K-Architectures'ı seçti.

Pierre-Paul Bernard stadyumu

Stadyum genişletmesi, orman kenarında konumlandırılmış iki yeni yapı içeriyor. Odak noktası, kapalı antrenman salonları, dojo dövüş sanatları eğitim alanı, ağırlık odası, idari bölüm ve ortak alanlar ile sporculara ve halka adanmış 3.500 m²'lik kapalı, iklim kontrollü alanlara ev sahipliği yapan spor kompleksi. Spor kompleksine eşlik eden daha küçük bir pavyon ise bahçıvanlara ve bakım personeline ayrılmış olup stadyuma doğrudan erişim sağlıyor. İki yapı farklı ölçeklerde aynı mimari dili benimsiyor.

Pierre-Paul Bernard stadyumu

Thouars, zengin biyolojik çeşitliliğe, bol miktarda yaban hayatına, çok sayıda bitki türüne, nadir ve koruma altındaki ağaçlara ve sulak alan ekosistemini sürdüren bir su kütlesine sahip bir orman. Stadyumun belirlenen orman içindeki konumu nedeniyle mimarlara, genişletmenin doğal ortamı bozmamasını veya mevcut ağaçların kaldırılmasını gerektirmemesini sağlama görevi verildi. K-Architectures, orman çevresiyle uyumlu organik formlara sahip alçak katlı bir yapı tasarladı. Yeni yapı, çevresel etkiyi en aza indirmek için mevcut ağaçların etrafına dikkatlice yerleştirilen basit ahırlardan oluşan bir küme halinde stratejik olarak organize edildi.

Binanın malzemeleri araziye saygı gösterecek şekilde özenle seçilmiş. Karartılmış ahşap çıtalar cepheleri kaplarken, çatılar ağaç gölgeliklerinin hafifliğini yansıtan ince oluklu metal levhalardan yapılmış. Bu yapılar, gereksiz unsurları ortadan kaldırarak kasıtlı bir sadelik sergiliyor. Mimarlara göre, bu tasarım yaklaşımı aynı zamanda 1960'larda popüler olan, hafif çatılar, geniş çıkıntılar ve şeffaflık, doğal ışık ve peyzajla bütünleşmeye vurgu yapan yerel Girolle konut tarzına da bir gönderme niteliği taşıyor.

Pierre-Paul Bernard stadyumu

Binada kullanılan biyolojik kaynaklı malzeme miktarını en üst düzeye çıkarmak ve karbondioksiti tutma kapasitesi için yapının yanı sıra kaplama için de ahşap seçildi. Stadyumun yeni binaları için glulam iskelet yerel çam kullanılarak üretildi. Çerçeveleme için deniz çamının, özellikle de güneybatı Fransa'da bol miktarda bulunan Landes çam türünün kullanımındaki son gelişmeler, yeni binaların inşasına fayda sağlamış. Tarihsel olarak bu tür, büyük boyutlu çerçeveler üretmek için gerekli özelliklerden yoksunmuş. Ancak, sahadan yedi kilometreden daha kısa bir mesafede bulunan bir glulam üreticisi, önemli ahşap kusurlarını tespit etmek ve ortadan kaldırmak için yeni otomatik süreçler kullandı. Ayrıca üretim ve imalat süreçlerini tamamen yerel bir tedarik zinciri sağlayacak şekilde uyarlayarak projenin sürdürülebilirliğini ve ekonomik uygulanabilirliğini desteklemiş.

Pierre-Paul Bernard stadyumu

Landes çamı iç mekanlarda da kullanılmak üzere seçilmiş. Atletizm salonunda duvar kaplaması, dojo eğitim alanında akustik kaplama ve özel tasarım mobilya elemanları olarak kullanılmış. Cephelerdeki dikey ahşap kaplama, sahadan daha uzaktaki ormanlardan elde edilen Douglas köknarından üretilmiş, ancak kurulumdan önce yerel bir atölyede işlenmiş ve tamamlanmış. Ahşap kaplama, ahşabın ateşe, böceklere ve mantarlara karşı direncini artıran bir işlem olan Japon Yakisugi tekniği kullanılarak yakılmış.

Pierre-Paul Bernard stadyumu

1970'lerden kalma mevcut yapılar üzerindeki yenileme çalışmaları yeni ek binanın mimarisiyle uyumlu hale getirildi. Örneğin tribünün tamamen yenilenmesi ve kısmen yeniden kaplanması, tabanının, ayaklarının ve cephelerinin yeni binaların yanık yüzeyiyle uyum sağlaması için karartılması gibi.

Pierre-Paul Bernard stadyumu

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)