Heliopolis Geçidi | Vincent Callebaut Architects

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bu yeni Kahire'nin kalbinde, yeşil binalar için yenilikçi bir tasarım fikri olan 'Gate Residence' şehri dikey, yemyeşil, yoğun, hiper bağlantılı bir ekosisteme dönüştüren ağaçların ve binaların bir kombinasyonunu temsil ediyor. Bu şehir önerisinin temel amacı incelendiğinde küresel ısınmayla mücadele etmek ve gelecek nesiller için yeşil bir dünya sağlamak için çevre dostu ve sürdürülebilir mimari bilincini artırmak. 

The Gate Heliopolis

Sürdürülebilir mimari proje, yüksek standartlarda yeşil enerji ve teknoloji sergiliyor. Bir alışveriş alanını kaplayan güneş enerjisi çatısı, yeşil teraslar ve gökyüzü villaları, tüm kompleksi kısmen mimari olarak birleştiriyor. Bu çatı, yeşil enerjiyi en üst düzeye çıkarmak için bir fırsat sunuyor. Gerektiğinde gölge sağlar ve mekanik havalandırma ihtiyacını azaltıyor. Çatı aynı zamanda güneş panelleri ve güneş enerjisi borularının yanı sıra yeşil bir dikey bahçeyi de destekliyor.

Amaç bu verimli sürdürülebilir mimariyi genişleyen bir kentsel vahaya dönüştürmek, sokakların perspektifini ikiye katlamak ve Yeni Kahire için sürdürülebilir bir dönüm noktası yaratmaktı. Bu program, dört katlı bir yeraltı otoparkını sağlıyor. 1. kat süpermarket, 3. kat Nozha Caddesi'ne bağlı 1. kattan başlayan ticari bölge ve son olarak 3. kat ofisini birleştiren 9. kat konut alanı.

The Gate Heliopolis

Sürdürülebilir mimari örneklerden yapının kütlesi, “U” şeklinin tüm kenarları yumuşatılarak rafine edildi. Dokuz katlı yapının cephesi, yatay bir düz cam ve cilalı beyaz taş yığını gibi tasarlanmış. Her iki uçtaki cepheler balık solungaçlarından ilham alıyor ve güneş koruması sağlıyor. Çelik lineer oyuk derzler, her bloğu yatay olarak gererek zarif bir küresel bina hacmi yaratıyor. Tüm balkonlar, her avluya akan bir yeşillik çağlayanı oluşturmak için cephenin çevresine bitki yatakları eklenerek asma bahçelere dönüştürülmüş. 

The Gate Heliopolis

Gezinti Yolu boyunca, Arka Sokak ve Nozha Caddesi boyunca şeffaf bir duvar yerleştirilmiş. Bu perde duvar, alışveriş merkezinin ana girişini ve her apartman bloğunun lobisini gösteren yeşil bir duvarla ayrılmış. Avlu içinde organik formları ifade eden Voronoi yapısına sahip bir cephe geliştirilmiş. Mercan resiflerinin yapısından ilham alan organik şeklin yoğunluğu aşağıdan yukarıya doğru kademeli olarak artıyor. Bu cepheler, yeşil teras boyunca bir yaya köprüsü ile birbirine bağlanmış. Her avluda bulunan bu yemyeşil teraslar Voronoi ile kaplıdır. Sarmaşık büyümesi için Voronoi ekranları, ticari ve konut katları arasındaki göze batmayan görüşleri kısıtlıyor.  Bu Voronoï ekranı aynı zamanda ofis ve konut katları arasındaki iç sokağa da entegre edilmiş. 

Tüm sürdürülebilir mimari tasarımının çatısı Mısır'ın gökyüzünde büyük bir topluluk bahçesine dönüşüyor. İki parsel gökyüzü ayak köprüleri ile birbirine bağlanmış. Çatı projenin beşinci cephesi olacak ve projede yaşayan tüm aileler için yemek bahçesi, meyve bahçesi, sonsuz bir havuz ve spor alanı ile ortak bir oyun alanı olacak.

The Gate Heliopolis

Sürdürülebilir mimari projenin amacı, pasif ev ilkelerini birleştiren yeni bir konut ekosistemi prototipi yaratmaktır. Yapı %50 enerji tasarrufunu garanti eden yenilenebilir enerji teknolojisiyle inşa edilecek. Sürdürülebilir mimari yapı, karbon ayak izimizi azaltmak ve gri su gibi atıklarımızın bir kısmını geri dönüştürmek için tasarlandı.

Bu amaca ulaşmak için, sürdürülebilir mimari tasarımının üzerine örgülü matematiksel bir ağ yüzeyi yerleştirilecek. Beyaz çelik ve kablolardan oluşan bu ikinci kaplama  çatının güneş pilleri, termal borular ve dikey yaşam duvarlarının entegrasyonunu sağlayacak. Çatının yatay yüzeyi, yapının yüklerini bodrum katına indirebilmek için dev ağaçlara dönüştürülecek.

The Gate Heliopolis

Bu mega ağaçlar proje için güçlü bir heykelsi kimlik sağlar, ancak öncelikle tüm yeraltı alanlarını doğal olarak havalandırmayı, avluları ve iç sokakları doğal olarak yenilemeyi amaçlar. Arka Sokak ve Noza Sokak boyunca çatı yapısı, sakinleri güneşten ve gürültüden korumak için dikey tenteler ve ses bariyerleri sağlıyor. 

Sürdürülebilir mimari proje, 1000 dairelik yüksek verimli bir dağıtım ile çok çağdaş ve sürdürülebilir bir kimlik arasındaki doğru dengededir. Bu proje, Yeni Kahire'nin kalbinde akıllı bir bina inşaatının yeni sembolü haline gelecek. Proje yüksek yaşam kalitesi ile çevreye saygı arasındaki gerçeği göz önüne serecek.

Sonuç olarak Gat projesi biyoiklim kurallarına göre (güneş döngüsü, hakim rüzgar yönü, endemik bitki türleri vb.) tasarlanmış. Bir yandan sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemin entegrasyonu yoluyla (rüzgar türbinleri, güneş termal enerjisi, fotovoltaik enerji, jeotermal enerji, biyokütle vb.) tasarlanmış. 

Projeye entegre edilen sekiz sürdürülebilir mimari özelliği şunlardır:

1. Her yeşil terasın ortasında bir rüzgar tutucu mega ağaca dönüştü.

2. Her bir çekirdek boyunca dikey dalgalar halinde entegre edilmiş pasif jeotermal soğutma sistemi mevcut. 

3. Tüm güneş çatısını Güneş Fotovoltaik Hücreleri  batı ve doğu cephelerini kaplıyor. 

4. Çatıda her bir çekirdeğin üzerinde bulunan güneş enerjili ısıtıcı borular var. 

5. Gezinti Yerinin her iki ucunda eksenel omurga boyunca entegre edilmiş rüzgar türbinleri var.

6. Çatı yemek bahçesi tüm kompleksi kaplar. 

7. Dokuz mega ağaç boyunca büyüyen bir yaşam duvarı ve atmosferi tazelemek için otomatik sulama sistemi var. 

8. Gelecekteki konut sakinlerine karbon ayak izlerini azaltmak için "Geri Dönüşümlü Mobilya" önerildi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)