Hida Şehri'nde Yeşil Çatılı Bir Kültür Merkezi

Sou Fujimoto Architects, Gifu Eyaletindeki Hida Şehri sakinlerinin yaşamını, eğlencesini ve kültürünü zenginleştirmeyi amaçlayan, aynı zamanda bölgesel bir kültür merkezi olan Hida Furukawa Station Eastern Development için tasarımını açıkladı. Merkez, tümü uyumlu bir topluluk oluşturmak için birbirine bağlı bir üniversite araştırma üssü, öğrenci konaklama yeri, her türlü hava koşuluna uygun oyun alanı ve ticari tesisler içerecektir.

Hida Furukawa Station
Japonya'da Kültür Merkezi

21.300 m2'lik site geliştirme, Hida'nın eşsiz doğasından ilham alıyor. Bunun yanı sıra bu kültür merkezi, kentin geçmişini ve geleceğini simgeliyor. Ana bina, Japonca'da utsuwa olarak adlandırılan bir kâse veya gemi şeklinde olacaktır. Bu şekilde yapı, şehrin geleneksel şehir manzaralarından esinlenerek çapraz geçiş yolları üzerinde kulübe benzeri bir çatıya sahip olacak. Kültür merkezi, istasyona bitişik, şehre açılan ve "çoğulluğu kucaklayan ve farklılıkları uyumlu hale getiren" bir felsefeye sahip olacak. Her yönden girilebilen oval yapısı, yoldan geçenler için bir merkez görevi görecektir. Yapının altındaki patikalar, insanların gökyüzüne doğru bir vizyonla erişecekleri çatı katına doğru devam edecektir.

İstasyon Tasarımı
İstasyon Tasarımı Örnekleri

Proje, aynı zamanda turist sayısını artırmayı ve şehirdeki dolaşımı iyileştirmeyi amaçlıyor. Kümelenmiş işlevleri, Hida Şehri'ni canlandırmak, geliştirmek ve parlak geleceğini güvence altına almak için bir araya gelecek. Kültür merkezi, gelenek ve gelecek, çeşitlilik ve yakınsama, birey ve grup, doğa ve yapaylık, maruz kalma ve koruma gibi temaları bir araya getiren pop-up işlevler ve etkinliklerle canlandırılacak.

Kültür Merkezi Bubble Diagram
Sürdürülebilir Kültür Merkezi Örnekleri

Utsuwa samimi bir oda olarak hizmet edecek olsa da, Hida dağlarına kadar devam eden bir arazi ile değişen mevsimlerde gökyüzünü de çerçeveleyecektir. Amaç, henüz gerçekleştirilmemiş Hida Takayama Üniversitesi'ni (adı henüz kesinleşmedi) dahil ederek, planı Hida'nın çekiciliğini artıran çok değerli bir odak haline getirmektir.

Hida Furukawa İstasyonu
Yeşil Çatı Örnekleri

Başka bir proje olarak, bu yılın başlarında, Budapeşte Şehir Parkı'nda müziğe adanmış çağdaş bir kültürel dönüm noktası olan Sou Fujimoto'nun “Macar Müziği Evi” kapılarını resmen halka açtı. 2022'nin en çok beklenen projelerinden biri olarak kabul edilen müze, peyzaj, mimari ve sergi tasarımını bir araya getiren, tümü müzik ve sesin yaratılmasına adanmış eşsiz bir sanatsal deneyim sunuyor.
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)