Hungerburgbahn'ın 10. Yıldönüm Kutlamaları Devam Ediyor...

Dört istasyonu Zaha Hadid Architects (ZHA) tarafından tasarlanan ve 2007 yılında Aralık ayında açılan Hungerburg Füniküler Demiryolu (Hungerburgbahn) 10. yıl dönümünü kutladı.  

Termoform ve parametrik tasarım gibi akışkan geometrileri yapılara entegre eden Zaha Hadid’in Hungerburg Füniküler Demiryolu’nun dört istasyonu, doğal buz oluşumlarını yansıtan çatısının benzersiz tasarımı, topoğrafyası, yüksekliği ve yolcu sirkülasyonu ile Royal Institue of British Architects tarafından 2008 Stirling Ödülü'ne layık görülmüştü. 

İnşaatında çift eğimli cam kullanan dünyanın en büyük yapıları olan Hungerburgbahn’ın çatı yapısı; yolcu sirkülasyonunu anlatan yapay bir manzara oluşturarak adeta somut bir kaidenin üzerinde "yüzüyor" hissi veriyor.  Vizyoner teknoloji ve mimariye mükemmel bir örnek olarak gösterilen Hungerburgbahn istasyonları ile köprü, Innsbruck’un şehir manzarasının ayrılmaz bir parçası olarak şehri doğayla bağdaştırıyor. Yapıların buzsu formu ve yenilikçi tasarımı ise dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri cezbediyor.

Innsbruck'un Nordpark Kablo Demiryolunun (Nordkettenbahnen) bir parçası olan fünikülerin başlangıç noktası şehrin merkezinde bulunan Kongre metro istasyonudur. Açıldığı günden bu güne kadar 4,5 milyon yolcu, Innsbruck'un merkezinde Nordkette Dağı’na oradan da Hungerburg'a yolculuk yaptı. Nordkette Dağı, Avusturya'nın en büyük doğa parkı olan Karwendel'de, Hafelekar'ın muhteşem 360 ° manzaralarını ve aynı zamanda Tyrol'ün en geniş doğa koruma alanını ziyaretçilere sunuyor.

Innsbruck’da, 6 Nisan 2018 tarihine kadar, mimari turlar da dahil olmak üzere, kış boyunca düzenlenecek olan etkinliklerle Hungerburgbahn'ın 10. yıldönümü kutlanacak. Kutlamalar; Salı günleri 10:30’da ingilizce ve Cuma günleri saat 16: 00'da Almanca olarak yapılıyor…

Fotoğraf: Helene Binet

Kaynak: Zaha Hadid Architects


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)