İklim Değişikliğini İncelemek İçin Tasarlanmış Masif Ahşap Gözlemevi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Öğrenci ve araştırmacılardan oluşan bir ekip, Barselona'nın metropol bölgesinde geniş bir yeşil alan olan Parc Natural de Collserola'da (Collserola Doğal Parkı) Forest Lab for Observational Research and Analysis'i (FLORA) kurdu. Masif ahşap bir yapı olan FLORA, parkın orman kanopisinin incelenebileceği bir gözlemevi. Dahası kullanımı dünyadaki herhangi bir ormana uyarlanabilir.

Sürdürülebilir mimari FLORA, IAAC'de ("Institute for Advanced Architecture of Catalonia") Advanced Ecological Buildings and Biocities (MAEBB) yüksek lisans programını tamamlayan bir grup öğrencinin projesi. Bu kapsamlı lisans programı, dünyanın yeni ortaya çıkan iklim sorunlarına cevap veren yeni nesil yapıların ve şehirlerin tasarlanmasına ve inşa edilmesine odaklanır. Barselona'da, Collserola Natural Park'taki 130 hektarlık tarihi bir çiftlikte bir araştırma merkezi olan Valldaura Labs'da gerçekleşiyor. 

FLORA

Boyu 8,5 m'nin biraz üzerinde olan FLORA, sıkı sürdürülebilir orman yönetimi ve takip edilebilirlik prosedürleri sayesinde parktan temin edilen istilacı çam ağaçları kullanılarak üretilmiş. Sürdürülebilir mimari örneklerden FLORA ilk inşasından son kullanımına kadar "sıfır kilometre" felsefesinin bir parçası olarak inşa edilmiş. Öğrenciler tarafından yetmiş ağaç kesildi ve ardından Valldaura Labs'da bir kereste fabrikası ve CLT presi kullanılarak çapraz lamine ahşap (CLT) paneller, glulam (yapıştırılmış lamine ahşap) kirişler ve masif ahşap parçalar oluşturuldu. Sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. 

FLORA

Sürdürülebilir mimari projelerden FLORA, 30 x 30 cm ölçülerinde dört adet glulam ahşap kolon üzerine yerleştirilmiş bir CLT çekirdekten oluşur. Köprüler glulamdan yapılmış ve en uzun köprü (giriş yolu) yaklaşık 12 metre açıklıkta. IAAC "Bu parçaların hepsi ayrı ayrı üretildi ve daha sonra son derece zorlu bir kurulum sırasına göre bir vinç kullanılarak monte edildi. CLT yapı, termal ve akustik yalıtım sağlayan iki kat doğal mantar panel ile korunur." dedi. 

Yapıyı çevreleyen bir ağ, bir avcı yuvasından ilham alır. Öğrenciler tarafından dijital olarak tasarlandı ve daha sonra elle örüldü. IAAC ağın amacını şöyle açıklıyor: "Bitkilerin ağ boyunca yayılmasını sağlayarak projeyi daha iyi kamufle ettik ve böylece yapıyı çevredeki vahşi yaşamdan gizlemek için ormanla daha fazla kaynaştı."

FLORA

Sürdürülebilir mimari FLORA 8.000 hektarlık Collserola Natural Park'ın biyolojik çeşitliliğini ve özellikle iklim değişikliğinin çevre üzerindeki etkisini inceleyecek bir araştırmacıya kısa bir süre için ev sahipliği yapacak. Fonksiyonel bir araştırma tesisi olan tesiste kuş telsizi, kuş evleri, çalışma ve projeksiyon alanı ve kuş gözlem alanları bulunur. IAAC "Proje doğanın içine dalmayı ve ekolojik etkileşimli bir prototip oluşturmayı amaçlıyor." dedi.

FLORA

FLORA "kanopi araştırmalarının kurucusu" olarak bilinen Amerikalı biyolog ve ekolog Margaret D. Lowman'ın çalışmalarından esinlenmiş. Lowman kanopi ekolojisi ve kanopi yürüyüş yolları inşa etme konusunda uzman. IAAC "Orman kanopisi, ağaç tepelerinin oluşturduğu habitat ve çok çeşitli hayvanların yaşama eğiliminde olduğu yer. Bu kanopiler yağmur ve kar sularının %60-90'ının toprağa süzülmesini önleyerek ve buna yardımcı olarak orman tabanını korur." dedi. "Orman kanopisini incelemek için bilimsel bir araştırma merkezi" olan FLORA, iklim değişikliğinin nasıl azaltılacağını anlamak için önemli bir araç.

FLORA

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)