İklimle Uyum İçinde Bir Yapı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ÇOK KUŞAKLI TILE HOUSE İKLİMİYLE UYUM İÇİNDE

İklimle Uyum İçinde Bir Yapı

Farklı kiremit tabanlı tasarımıyla uygun bir şekilde adlandırılan Tile House, doğal ve kentsel çevresinin iklimsel zorluklarıyla yüzleşiyor. Bloom Architects tarafından Vietnam'ın Bao Loc kentinde hayata geçirilen proje, uzun, kuru ve güneşli günlerin yerini amansız yağışlara bıraktığı belirli bir iklimin olumsuzluklarının üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Böylesine zorlu koşullarda, oluklu demir barınaklar norm gibi görünüyordu. Bununla birlikte, yıl boyunca hakim olan hoş ve serin hava bir soru ortaya çıkardı: 'Bu ev iklimle ne kadar iyi uyum sağlar?'. Tile House, çok kuşaklı bir aile için birlikteliği teşvik etmek üzere tasarlanan duyusal tasarımıyla buna yanıt veriyor.

İklimle Uyum İçinde Bir Yapı

Serinletici yerel esintiden yararlanan konut, serin havayı içeri almak ve hava akışını düzenlemek için bir kanal olarak kiremit kullanıyor. Büyük bir 'ışık-rüzgar deliği' yapının kalbini noktalıyor ve evi çevreleyen, doğal ışığı ve rüzgarları mekanın her köşesine süzen parlak, rüzgar dostu bölmelerle birleşiyor.

İklimle Uyum İçinde Bir Yapı

BLOOM ARCHITECTS YAPIYI KİREMİTLE SARAR

Tile House'da nesiller boyu birbirine sıkı sıkıya bağlı bir aile yaşıyor. Evleri için seçilen malzeme olan kiremit, sadece değişken hava koşullarına sorunsuz bir şekilde uyum sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sadece evdeki yaşlılar tarafından bilinen bir nostalji duygusu uyandırıyor. Bu nedenle The Bloom Architects, kiremiti çatıdan duvara, koruyucu bir kalkandan temiz havanın eve nüfuz etmesi için bir deliğe kadar çok yönlü uygulamalarda kullanmış. Bunu tamamlayan mimarlar, evi iki katmanlı ses geçirmez ve ısı yalıtımlı duvarlarla bölümlere ayırarak her odada ve çevredeki komşulardan mahremiyet sağlıyor.

İklimle Uyum İçinde Bir Yapı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)