EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

İnsanlığı, Tarihi ve Gezegeni Onurlandıran Kentsel Tasarım

Tarih boyunca nehirlerin endüstri ve rekreasyon için çok önemli bir yeri oldu, bazen birinin varlığı diğerinin varlığını tehdit etti. Yangtze Nehri’nde günümüz imarcıları iki unsurun da uyum içinde olmasını sağlamayı amaçlıyor.

Çin’in Jiangsu Vilayeti’nde bulunan Jiangyin Şehri’nin yenilenmesi için BAU (Brearly Mimarları + Kentçileri) tasarımı ile bir tasarım yarışmasını kazandı. Jiangyin endüstriyel dok alanlarının aşırı kullanılmış kıyılarında çok amaçlı yaşam ve iş alanları oluşturulacak.

Bu büyük projenin ilk aşaması nehir kıyısının 4 km uzunluğunda bir bölgesine, bölgenin kendi ekosistemini yeniden canlandırırken, bölgenin endüstriyel karakterini koruyan planların uygulanması olacak. Bunu başarmak için kent tasarımı takımı doğal su mikro-habitatları ile birlikte çalışıyorlar. Projenin en önemli aşaması ise; doğuda Ebizui dağı ekolojik noktası ile, batıda ekolojik-koridorların birleştirilmesi. Bu alan yayalar için bisiklet ve yürüyüş yolları olarak kullanılacak.

Fiziksel aktivite ve sağlıklı yaşam için planın içinde spor sahaları, kaykay parkları, egzersiz alanları ve çocuklar için, bir tanesi gemi şeklinde olan oyun alanları bulunuyor. Ek olarak sosyal etkinlikler için geniş alanlar, dans alanları ve rahatlamak ya da piknik yapmak için daha samimi alanlar da bulunuyor.

Bölgenin tarihini korumak için bazı gemi tezgahları, gezer vinçler, gemi fabrikası yapıları ve birçok tarihi kalıntı korunacak. Kaldırımlar bile Yangtze Nehri’nin haritaları kullanılarak tarihi dokuyu yansıtmak için tasarlandı. Misafirler, içinde bulundukları bölge ilgili bilgi almak için kullanabileceği standlar Dok Alanları Park’ı boyunca bilgi bulabilirler.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)