İstanbul'un Rüzgarları Ferko Signature'da Esiyor

Ferko’nun Levent’teki projesi Ferko Signature, ünlü sanatçı Refik Anadol’un Wind of İstanbul eseri ile Türkiye’deki ilk data painting sanat eserine ev sahipliği yapacak. Wind of İstanbul, Ferko’nun ortak sponsorluğunun üçüncü yılında, Contemporary Istanbul kapsamında sanatseverlerle buluşacak.

25 yılı aşkın süredir modern tasarım anlayışı ve kaliteli üretim misyonu ile yurt içinde ve yurt dışında lüksün hayat tarzına dönüştüğü yapılar inşa eden Ferko, toplumların gelişiminin sanatla paralel olduğu inancıyla çok değerli bir sanat eserini Türkiye’ye kazandırıyor.

Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği Contemporary Istanbul ortak sponsorluğu kapsamında Ferko Signature için özel olarak tasarlanan Türkiye’nin ilk data painting eseri Wind of İstanbul’u sanatseverlerle buluşturacak olan Ferko, eserin sahibi Refik Anadolu da İstanbul’un merkezindeki projesi Ferko Signature’da ağırlayacak.

İstanbul’un Sanat Dünyası Ferko Signature’a Akacak

İstanbul’un prestij noktası haline gelen Ferko Signature’da medya sanatçısı, yönetmen ve araştırmacı Refik Anadol ile de yine Türkiye’de bir ilke imza atıldı. Ferko Signature için Türkiye’nin ilk data painting eserini tasarlayan sanatçı, “Wind of İstanbul” eserinde İstanbul’daki rüzgar bilgilerini yaklaşık 3x6 metrelik dijital bir tabloya sürekli değişen, interaktif resimler olarak yansıttı.

Sanatçı, bu eseri için bir yıl boyunca Atatürk Havaalanı'ndan toplanan 10 saniyelik aralıklarla zaman ve sıcaklık ile beraber rüzgar hızı, yönü ve şiddeti bilgilerini okumak, analiz etmek ve görselleştirmek için bir dizi yazılım geliştirdi. Ortaya çıkan sanatsal çalışma, İstanbul’un belirgin rüzgar karakteristiğine odaklanan 4 dinamik bölümden oluşuyor. Her bölüm, rüzgarın görünmeyen güzelliğini, rengarenk ve estetik bir tablo olarak ortaya çıkarıyor. Proje, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirirken rüzgar olgusunu ve doğanın güçleri ile yapılı çevre arasındaki görünmeyen şiirsel ilişkiyi araştıran kuşbakışı benzersiz bir deneyim sunuyor.

Ferko olarak hayata geçirdikleri her projeye sanata olan tutkularını yansıtan dokunuşlar yapmaya özen gösterdiklerini belirten Ferko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten, ‘Refik Anadol, ülkemizi tüm dünyada temsil eden genç ve önemli bir sanatçı. Kendisinin daha önce tasarladığı, Wind of Boston eseri, Ferko Signature projemizde bize ilham kaynağı oldu. Refik Anadol ile bir araya gelerek eserin bir benzerini İstanbul çerçevesinde hazırlamaya karar verdik. İstanbul’u betimleyen oldukça özel bir eser oldu. Türkiye’nin ilk data painting eseri Wind of İstanbul’u Türkiye’ye kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz.’ dedi.

Ferko’nun sanatla ve sanatçıyla olan değerli bağını yakından takip ettiğini belirten Refik Anadol ise “Yapılarında yüksek tasarım ve deneyim kaygısı taşıyan, farklı ve görülmemiş deneyimler ile ilham dolu bir tasarım anlayışları mevcut. Burada bizleri buluşturan ortak noktamız sanat ve teknoloji oldu. Türkiye’de veri ile hayata geçen kalıcı ilk medya uygulamasını beraber gerçekleştirmenin keyif ve gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)