Japon Deprem Uzmanı Malatya Ovası'nda Yapılaşma Tehlikesine Dikkat Çekti

Yüksek inşaat mühendisi, mimar, ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, KYK Yapı Kimyasalları Deprem Eğitim TIR’ı “Kaşif” ile deprem bölgesini dolaşarak bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Malatya ziyaretinde Moriwaki, bölgenin zemin yapısı hakkında önemli uyarılarda bulundu.

KYK Yapı Kimyasalları, "Yeniden Hep Birlikte Ayağa Kalkıyoruz" mottosuyla 6 Şubat depreminin etkilediği şehirlerde deprem eğitimleri düzenlemeye devam ediyor. KYK Yapı Kimyasalları Deprem Eğitim TIR’ı “Kaşif” ve Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki'nin liderliğindeki eğitimler, Doğu Anadolu bölgesinde Diyarbakır ve Malatya'ya yoğun ilgi ile karşılandı.

Moriwaki, Türkiye'nin deprem riski altında olduğunu vurgulayarak, Malatya Ovası'nda zeminin yumuşak olduğunu ve bu bölgede yapılaşmanın tehlikeli olabileceğini belirtti. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da eğitim öncesinde depremin değil, depreme dayanıksız yapıların can kayıplarına neden olduğunu ifade etti.

Yoshinori Moriwaki

Japon bilim adamı, Türkiye'nin deprem riskini vurgulayarak, "Malatya Ovası'nda zemin yumuşak; tehlikeli! Bu bölgelerde konut inşası yapılmamalı. Zeminin iyi olduğu yerlerde, sert zeminin olduğu yamaçlarda kentsel dönüşüm başlatılmalı." dedi.

Moriwaki ayrıca, Türkiye ile Japonya arasında deprem karşılaştırması yaparak, Türkiye'de yapı denetim sisteminin sıkıntılı olduğunu ve imar barışının düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Deprem eğitimlerinin sıklığının artırılması gerektiğini vurgulayan Moriwaki, Türkiye'de deprem eğitimi almanın çocuklara daha erken yaşlarda anlatılması gerektiğini ifade etti.

Son olarak, Moriwaki, olası en kötü senaryo ve tsunami olasılığı hakkında da bilgi verdi. Türkiye'nin deprem riskine karşı daha hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)