EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Jean Nouvel, Paris'te Yeni Dikey Mahalle Tasarladı


Ateliers Jean Nouvel’in büyük Paris bölgesindeki yeni karma kullanımlı projesi , yaşama, çalışma ve sosyal alan ihtiyaçlarındaki en son değişikliklere hitap eden karmaşık bir dikey mahalle olacak. Gennevilliers semtinde, Seine Nehri kıyısında yer alan Jeuneville, şehir sakinleri için sürdürülebilir ve ilham verici bir yaşam ortamı, canlı ekonomi için bir sinerji yaratmayı amaçlıyor.

2024 Olimpiyat ve Paralimpik Köyü’nün karşısındaki kentsel alanda yer alan proje, 7500 kişilik bir topluluğa ev sahipliği yapacak. Pritzker ödüllü Mimar Jean Nouvel'e göre proje, olimpiyatlar sonrasını önceden tahmin etmeyi ve bölgenin gelişimi için itici güç olmayı hedefliyor. Tasarım aynı zamanda kentsel yayılma sorununa bir cevap niteliği taşıyor. Dikey mahallenin her "kentsel katmanı", mimarinin modülerliğinin bir sonucu olarak, programlarda ve mekânlarda değişikliğe izin verecek kadar esnek tasarlandığından, yapı son derece uyarlanabilir olmayı vaat ediyor.

Dikey mahalle iki ana programatik alan etrafında yer alıyor: teknoloji, medya yaratıcı işletmeler için çalışma alanları ve öğrenciler için ortak konaklama alanları. Proje ayrıca yemek mekânları, mağazalar ve spor tesisler gibi çeşitli olanaklara da sahip. Ofis iş birliğini ve sosyal sermayeyi daha da artırmak için bu kampüste bir okul veya üniversite gibi bir eğitim alanı da dahil etmeyi amaçlıyor.

Proje, bir dizi etkinliğe, gösterime ve pazara ev sahipliği yapacak birincil sosyal alan olarak tasarlanmış bir ticaret alanına da sahip olacak. Kamusal alanın bir uzantısı, bir dizi peyzajlı teraslara açılacak. Proje, enerji verimliliği ve doğal havalandırma için tasarlandığından, sürdürülebilirlik gelişimin kritik bir unsuru. Jeuneville, güneş enerjisini kapsayacak ve çevresel hedefine ulaşmak için özellikli karbon içermeyen malzemeler kullanacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)