Yeşillikle Çevrili 10 Yapı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlar hava kirliliğiyle mücadele etmenin ve şehirlerdeki yaşam kalitesini iyileştirmenin bir yolu olarak bitkilerle kaplı gökdelenleri lanse ediyorlar. Dünyanın en uzun yaşayan duvarlarından birinden Çin'in tüm 'dikey orman şehrine' kadar, burada yeşil mimarinin yükselişinin 10 örneği var.

Rosewood Kulesi, Brezilya, Jean Nouvel

Rosewood Kulesi

Atölyeler Jean Nouvel yakın zamanda São Paulo'da bitkilerle kaplı lüks bir otel tasarladı. Otel, ağaçlarla çevrili teraslı bir terasa ve korten çelik kafes cepheye sahiptir.

Fransa'da Eco Luxury Hotel, Kengo Kuma tarafından

Eco Luxury Hotel

Kengo Kuma ayrıca yeşilliklerle çevrili lüks bir otel tasarladı. Paris Seine'nin sol kıyısında önerilen bina, üst üste binen ahşap blok cepheden kaçan gür yeşilliklere sahiptir.

 M6B2 Biyoçeşitlilik Kulesi, Maison Edouard François, Fransa

M6B2 Biyoçeşitlilik Kulesi

Paris'teki bu çevre dostu apartman kompleksi, bitkiler için tırmanma çerçevesi görevi gören paslanmaz çelik bir ağla kaplanmış. Rüzgar estiğinde tohumlar şehrin her tarafına dağılıyor.

Aboukir Vahası, Fransa, Patrick Blanc

Aboukir Vahası

Bu beş katlı Paris bloğunun kenarlarında 7.600 bitkinin dikey bahçeleri büyüyor gibi görünüyor. Yaşayan duvar öncü botanikçi ve araştırmacı Patrick Blanc tarafından düzenlendi.

Ravel Plaza, Amsterdam,  MVRDV tarafından

Ravel Plaza

MVRDV, Amsterdam'ın finans bölgesinde, çıkıntılı cumbalı pencerelere ve açılı balkonlara sahip, genişleyen bir kompleksin tasarımına bitkileri ve ağaçları dahil etti.

Lübnan'ın Doğu Köyü, Jean-Marc Bonfils

Lübnan'ın Doğu Köyü

Dikey bir bahçe, bu Beyrut apartmanı ve sanat galerisinin önündeki geleneksel ahşap ve taş kaplama ile tezat oluşturuyor.

Avustralya'nın Central Park'ı, Jean Nouvel

Central Park

Jean Nouvel, Sydney'de yemyeşil balkonları, devasa dikey bahçeleri ve ışığı aşağıdaki katlara yansıtan konsol yapıları ile bir çift gökdelen yaratmak için Patrick Blanc ile işbirliği yaptı.

Heatherwick Stüdyoları, 50 Moganshan Yolu, Çin

50 Moganshan Yolu

Heatherwick Studio, doğal araziyi taklit eden kademeli bir çatı çizgisine sahip ağaçlarla kaplı devasa bir Şanghay projesi tasarladı. 400 teras ve 1.000 dikili sütun içeriyor.

Orman Şehri Liuzhou, Çin, Stefano Boeri

Orman Şehri

Stefano Boeri, Çin'in hava kirliliği sorununun üstesinden gelmek için yeşil bir şehir için iddialı planlarını açıkladı. Liuzhou Orman Şehrine yaklaşık 40.000 ağaç ve yaklaşık 1 milyon bitki dikilecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)