Kalebodur’un Eski Katalog Sayfalarından Ağaç Tasarladılar

‘A! Ne Hoş’ ekibi, Kalebodur'un eski kataloglarından, yılbaşı ağaçları tasarladı. Halen Kale Fulya Mağazası'nda sergilenen kış köşesinde, ileri dönüşüme (Upcycling) dikkat çekiliyor.

A! Ne Hoş; iki mimar arkadaş Ayşe Selin Gürel ve Yasemin Hacıkura'nın kurduğu ve genellikle günlük malzemeleri kullanarak, mekanlara ve etkinliklere, özel yerleştirmeler ve tasarımlar ürettiği bir oluşum. İki mimarın, Kalebodur’un eski kataloglarını kullanarak tasarladığı kış köşesinde, 565 adet katalog sayfası kullanıldı. Bu sayede kullanılmayan, eski yıllara ait katalog sayfaları yeniden işlevlendirilerek hem yılbaşı/kış temalı bir yerleştirme yapıldı, hem de mağazaya gelen ziyaretçilerin ‘upcycle’ konusuyla ilgili dikkatleri çekilmiş oldu.

İleri dönüşüm (upcycling), kullanım sürecinin sonuna geldiği için atılacak durumda olan eşyaların geri dönüşüm yerine, orijinal amaçlarından farklı bir şekilde yeniden düzenlenip, çevreye zarar vermeden değer kazandırılarak tekrar işlevlendirilmesini tanımlıyor.

Bu projenin, günümüzde küçük bir topluluğun farkında olduğu ileri dönüşüm konusuna dikkat çekmek ve ilham kaynağı olmak için kendilerine de bir fırsat yarattığını söyleyen ‘A! Ne Hoş’ ekibi, gelecek dönemlerde de geri dönüşüm/ileri dönüşüm konusuyla ilgili hem Kalebodur ile hem de farklı firmalarla çalışmalarını sürdürmeyi amaçlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)