Kasabada Kalan Son Pub Sürdürülebilir Hale Geldi

Nüshet Çamuşoğlu / editor@ekoyapidergisi.org
Mimar De Matos Ryan, bir İngiliz köyünde kalan son pub'ı sürdürülebilir bir şekilde dönüştürmek için Inn'in odalarını ve tarihi pub'ı tamamen yeniledi. Mimarlar 12 misafir odası eklediler ve Alice Hawthorn'u tamamen yenilediler. Nan Moncton köyü şu anda kuzey İngiltere'de bulunan bir ortaçağ ticaret yoluydu. Sonunda karayolu trafiği azaldı ve bölgenin sosyal ve ticari bir merkez olarak gerilemesine yol açtı. 

Köy son zamanlarda ekonomik gerileme nedeniyle dört tavernasını kaybetti. Adını 19. yüzyıldan kalma ünlü bir yarış atından alan Alice Hawthorne, Harrogate Borough Belediyesi ve yerel halkın işbirliği sayesinde kurtarıldı.Topluluktan gelen geri bildirimler, gece eve gelmenin ve bar ışıklarını görmenin sıcak bir memnuniyet ve dinginlik duygusu getirdiğini belirtiyor. Bu ışıkların söndüğünü ve bir daha asla yanmadığını görmek, bu kadim yerin topluluğuna ve sürekliliğine zarar veriyor. Tasarımcılar bu pubın yok olmamasının çok önemli olduğu konusunda kendilerine geri bildirimde bulunulduğunu söylüyorlar. Tasarımın her aşamasında toplumun ihtiyaçlarını göz önünde bulunduruluyor.

Yenileme pub'ın zemin katında 4 ve yeni bir avlu çevresinde 8 olmak üzere 12 ebeveyn yatak odasını içeriyordu. Ek olarak proje çimenli bir manastır veya orman temizliği anlamına gelen bir kelime olan "Norse garth"dan ilham alıyor. Köy meydanı bir toplanma yeri olarak hizmet ederken, bahçe sessiz bir çevreleme hissini besliyor.

Her binanın alt katları karaçam yumuşak ahşap ile süslenirken, üst katlar sinüzoidal galvanizli çelikten yapılmış. Ayrıca mahalleye ışık kirliliğini önlemek için kuzeye ve batıya bakan pencereler de bulunmuyor. Arka bahçe şimdi bir sebze bahçesidir ve bu projenin yeşil tarafının sadece başlangıcıdır. Jeotermal ısı pompaları, sondaj deliğinden beslenir ve yanıcı olmayan mineral yün yalıtımı ile destekleniyor. Ahşap bina çatı pencereleri ile havalandırılıyor. Güneş radyasyonu, gölge sağlayan kanopiler tarafından azaltılıyor. LED'ler, enerji tasarruflu aydınlatmayı sağlıyor.

Sitenin arkasında geleneksel bir meyve bahçesi restore edilmiş. Biyoçeşitlilik, yerinde habitat oluşturma ve yerli türler de dahil olmak üzere büyük ölçekli ekim yoluyla da ele alınıyor. Tesis bünyesindeki meyve bahçesinden gelen meyve ağaçları nihayetinde pub'ın mutfağını besliyor.

Alice Hawthorn'un yeniden geliştirilmesi, restoran ve bar işletmesi için yeni gelir akışları yarattı. Trafiği iyileştirdi ve insanları yerel ekonomiye daha fazla harcama yapmaya teşvik ediyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)