Perakende Binalarını Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin 6 Strateji

Bu "hayalet dükkanları", sitenin gömülü karbonundan topluluklar için artan ekonomik teşvike kadar yeniden kullanmak için muazzam fırsatlar var.

Kutu şeklindeki büyük parekende binalarını hemen hemen birçok yerde görürüz. Ancak, gelişen online alışveriş uygulamaları, bu alanlar için sürekli değişen gelişim modeli ve COVID-19 pandemisinin ekonomik etkisi, birçok büyük parekende binasını boş bıraktı. 2020'de, 12.200'den fazla büyük perakende mağazası kalıcı olarak kapatıldı. Bu, bugün Amerika Birleşik Devletleri'nde 159 milyon metrekarelik boş perakende alanı anlamına geliyor.

Hayalet Perakende Binalarını Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin 6 Strateji

Bu boş binalar, onlara yeni bir yaşam ve amaç vermek isteyen topluluklar ve geliştiriciler için zorluklar doğuruyor. Bir perakende deneyimi için tasarlanan bu büyük kutu mağazaların, onları ve müşterilerini sokaktan koparan ve geniş bir otopark üzerine oturan büyük açık planları vardır. Aslında, binanın ve sitenin bu özelliği, bu binayı tekrar etkin hale getirmek için potansiyel sunmaktadır. Bu "hayalet dükkanları", sitenin gömülü karbonundan tutun, kullanıcılar için artan ekonomik teşvike kadar yeniden kullanmak için muazzam bir fırsat var.

Bu özellikleri dönüştürmeye yardımcı olabilecek birçok tasarım müdahalesi vardır.

İşte dikkate alınması gereken altı müdahale:

1. Cephe Tasarımını Yükseltin

Çoğu zaman perakende binaları, markalarını güçlendirmek için yalnızca tabelalarına güvenir. Yeni bir cephe ile dış cephe görünümünü yükseltmek, binanın imajını değiştirme yolunda önemli bir adımdır. Binanın çehresini dönüştürmek, kamu algısını dönüştürmeye ve binanın toplum algısındaki yerini pozitif yönde güçlendirmeye yardımcı olur.

Hayalet Perakende Binalarını Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin 6 Strateji

2. Gün Işığını Artırmak İçin Cephede Daha Fazla Açıklık Oluşturun

Büyük kutu perakende binaları, genellikle cepheyi değiştirmek için zorluklar yaratabilen beton yük taşıyıcı duvarlardan inşa edilir. Bu binaların derin ayak izi, içeride olma deneyimini geliştirmek için gün ışığını gerekli kılıyor. Dış cephede artan açıklıklar, fazladan doğal ışık getirir ve binanın çevresi boyunca görünen manzaralar için fırsatlar sağlar. Yapısal elemanların daha büyük kısımlarını kaldırarak ve çatıya çatı pencereleri ekleyerek binanın kütlesini "oymak", ışığın binanın daha iç kısımlarına girmesini sağlayabilir. Bu durum da, insanların kendilerini rahat hissettikleri ve muhtemelen bir araya gelebilecekleri alanları harekete geçirebilir.

Hayalet Perakende Binalarını Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin 6 Strateji

3. Otoparkı Azaltarak Ve Çevre Düzenlemesi Ekleyerek Dış Mekânlarla Etkileşim Kurun

Büyük kutu perakende siteleri, kendilerini uzak ve günlük yaşamlarımızdan kopuk hissettirebilecek bir otopark denizi ile çevrilidir. Bu izolasyon duygusu, topluluk ve erişilebilirlik duygumuzu etkileyebilir. Otopark miktarını azaltarak, çevre düzenlemesi ekleyerek ve hatta bu siteleri ek binalarla geliştirerek, site daha ulaşılabilir ve misafirperver hale gelebilir.

Hayalet Perakende Binalarını Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin 6 Strateji

4. Binayı Birden Çok Kiracıyı Destekleyecek Şekilde Yeniden Yapılandırın

Büyük kutu perakende binaları, tek bir kiracıyı tek bir çatı altında barındırmak için inşa edilmiştir. Bununla birlikte, bu binaların kapladığı geniş alan, günümüz ihtiyaçlarına daha uygun olan birden fazla küçük alana bölünmek için olgunlaşmıştır. Perakendeden geçiş, bu alanların kolaylıkla ofislere, restoranlara, belediyelere ve topluma daha iyi hizmet eden diğer kullanımlara dönüştürülebileceği anlamına geliyor. Bir strateji, birden fazla alana cephe vermek için binanın içinde bir iç “ana cadde” veya “şehir meydanı” oluşturmaktır. Bir kiracı kombinasyonunu erişilebilir kılan bir iç mekân yaratmak, kullanıcıları daha uzun süre kalmaya teşvik eder- bunu bir "mikro alışveriş merkezi" olarak düşünün. Diğer bir strateji ise, dış bina kabuğunu, kiracı alanlarına birden fazla yeni girişe sahip olacak şekilde değiştirmektir. Aşağıdaki örnek bir şehir meydanı konseptini göstermektedir.

Hayalet Perakende Binalarını Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin 6 Strateji

5. Binanın İçindeki Yüksek Alanlardan Yararlanın

Büyük kutu perakende binalarının yüksek tavanları, bina içine asma katlar ve kat seviyeleri ekleme fırsatları yaratır. Böylelikle tek çatı altında kullanılabilir alan miktarını daha da artırılabilir. Kolonlar tipik olarak, fazladan bir katın yükünü alabilir. Ancak bu tür bir müdahale yolcu asansörü, merdiven ve ek tuvalet ihtiyacını da beraberinde getirecektir.

Hayalet Perakende Binalarını Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin 6 Strateji

6. Enerji Verimliliğini Artırmak İçin Çatıyı Kullanın

Büyük bir çatı, mevcut binada gömülü karbonun yeniden kullanımının ötesine geçen sürdürülebilir stratejileri uygulamak için bir fırsattır. Binanın kullanımı için elektrik üretmek üzere, çatıya bir dizi fotovoltaik hücre eklemek, binayı bir enerji üreticisi haline getirebilir. Eklenen çatı pencereleri ve avlular aracılığıyla, gün ışığını binaya filtreleyerek almak, içerideki alanın deneyimini geliştirebilir. Bunun yanında, çatı, tuvaletlerde veya ekim alanlarında yeniden kullanım için yağmur suyunu da tutabilir.

Hayalet Perakende Binalarını Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin 6 Strateji

En sürdürülebilir bina, halihazırda inşa edilmiş olandır; bu bina tiplerinin yeniden icat edilmesi için büyük bir potansiyel vardır. İyileştirilmiş enerji performansı ve değiştirilmiş MEP sistemlerine duyulan ihtiyaç gibi zorluklar var, ancak topluluk için yeni olanaklar ve yeni büyümeyi hızlandıran daha da büyük ödüller bulunuyor.

İşte bu stratejileri kendi çalışmalarımızda nasıl uyguladığımıza dair birkaç örnek:

Lake West 5 Sergi Salonu

Hayalet Perakende Binalarını Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin 6 Strateji


 Bir araba galerisinin bir emlak sergi salonuna dönüştürülmesi. (Tianjin, Çin). Dış cephedeki artan açıklıklar, binaya gün ışığını arttırır ve gece varlığını güçlendirir. 

Dökümhane 

Hayalet Perakende Binalarını Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin 6 Strateji

 Bir kentsel büyük kutu perakende mağazası, üst katlarda ofis kiracıları ve birinci katta caddeye bakan restoranlar (Cincinnati, Ohio) ile karma kullanımlı bir dönüşüm gerçekleştirdi. Bir zamanlar tek bir kiracıya (Macy's) ev sahipliği yapan dönüştürülmüş bina, zemin kattaki kafelerin yanı sıra; birden fazla ofis kiracısına ev sahipliği yapacak. Bu proje aynı zamanda binaya gelen doğal ışık miktarını da önemli ölçüde artıracaktır. 

Rushville Toplum Merkezi

Hayalet Perakende Binalarını Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin 6 Strateji

Terk Edilmiş Walmart'ın halk kütüphanesi; kıdemli merkez, anaokulu, spor salonu, su sporları, fitness, depo ve belediye (Rushville, Indiana) dahil olmak üzere hizmetler için bir topluluk merkezi haline dönüştürüldü. Cepheyi yükseltmek, eski bir binanın yeni bir hikaye anlatmasına yardımcı oldu.

Cincinnati & Hamilton County 

Hayalet Perakende Binalarını Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin 6 Strateji

Eski bir TJ Maxx mağazası, canlı ve yeni bir halk kütüphanesine  (Cincinnati, Ohio) dönüştürüldü. Geniş açık kat planları tekrar gözden geçirildi ve hem sessiz hem de gürültülü aktiviteler için farklı bölgeler tasarlandı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)