KCAP'in Toulouse'da Sürdürülebilir Yaşam Kompleksi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
KCAP ve V2S'den oluşan takım Fransa'nın Toulouse şehrinde ZAC Aerospace'in yeni bölgesinde hayat ve çalışma için yeni bir kompleks olan sürdürülebilir mimari projelerden Altiplano'nun tasarımı için açılan uluslararası yarışmanın kazananı olarak duyuruldu. Teklif ortak yaşam apartmanları barındıran yüksek bir yapı ile ofis ve ortak çalışma alanları bulunduran daha alçak bir hacim içeriyor. İki hacim arasında konumlanan 25 m genişliğindeki kemer, topluluğu Agence Seura'dan David Mangin tarafından tasarlanan yeni bölgenin ana planının bir bölümü olarak doğrusal bir kent ormanına dönüştürülecek olan eski pist Piste des Géants'a görsel bir şekilde bağlar.

Havacılık alanında önemli bir merkez olan Toulouse Belediyesi, Montaudran sanayi bölgesini yeni bir şehir bölgesine dönüştürmek üzere belirledi. Bu bölgede bulunan ve Antoine de Saint-Exupery gibi havacılar tarafından kullanılan tarihi havaalanı, yeni bölgenin bel kemiği olacak. Sürdürülebilir mimari Altiplano kompleksi, 2 km uzunluğundaki pistin ucunda, topluluğu görsel olarak tamamlamak için uygun bir tasarıma gereksinim duyan oldukça görünür bir konumda yer alır. 

KCAP'in Toulouse'da Sürdürülebilir Yaşam Kompleksi

KCAP'in briefe cevabı daha alçak hacimlerle kuşatılmış, lokasyonun göstergesi olarak hizmet edecek bir kule oluşturmaktı. Ancak sürdürülebilir mimari örneklerden kule pistin ekseni üzerinde ortalanmamış. Bunun yerine 25 m genişliğinde bir kemer, kuleyi alt ofis yapılarına bağlayan Piste des Géants'ın sonunu oluşturuyor. Kemerin altındaki anıtsal merdiven, pisti bitişikteki yokuş yukarı bölgeye bağlar. Bitkilendirilmiş merdiven mekanları birbirine bağlamanın ve sakinler için cazip bir mekan oluşturmanın yanı sıra hayvanların rue Tarfaya ile şehir ormanı arasındaki engeli aşmasına da katkıda bulunuyor. Ayrıca kemerin erişime açık olmayan yeşil çatısı, şehirdeki biyolojik çeşitliliği artırmak için yükseltimiş bir ekosistem işlevi görür. 

Yeni 18.266 m2'lik karma kullanım programı, destek hizmetlerine sahip ortak yaşam dairelerinin yanı sıra ofis ve ortak çalışma alanlarını da kapsıyor. Küçük ortak yaşam birimleri genç profesyoneller, araştırmacılar ve yeni başlayanlar için ulaşılabilir olacak biçimde tasarlanırken, küçük ayak izi, bölgeye bakan ortak bir çatı terası da aralarında olmak üzere geniş dış alanlarla dengelenmiş. Cephe tasarımı metal kaplama ile kaplanmış hafif ahşap prefabrik unsurlardan oluşacak. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

KCAP'in Toulouse'da Sürdürülebilir Yaşam Kompleksi

"Brief'in nasıl anıtsal bir hareket istediğini görünce, bu bize başka bir güçlük çıkardı. Çözümümüz insan ölçeğini aramak oldu, kemerin boyutlarında ve aynı zamanda zemin katların, özellikle de alt hacimlerin tasarımında." - Xavier Blaringhem, KCAP'in ortağı

KCAP'in Toulouse'da Sürdürülebilir Yaşam Kompleksi

Yakın zamanda KCAP Çin'in Shandong eyaleti, Yantai Kıyı Şeridi'nin yeniden tasarlanmasına yönelik yarışmanın da kazananı ilan edildi. Rotterdam, Zürih, Paris ve Şangay merkezli ofis, Hollanda'daki eski Brabantbad arazisinde üç yuvarlak konut kulesinin tasarımını da açıkladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)