EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kendi Kendine Yeten Konut Modeli

Hollanda'daki Eindhoven Teknik Üniversitesi'nden bir öğrenci grubu olan VIRTUe, kentsel yaşamı dönüştürmek için bir konut planı tasarladı. Ripple adı verilen ve kendi kendine yeten bu konut modeli, sakinlerini sürdürülebilir bir yaşam zihniyetini benimsemeye teşvik ediyor. 

VIRTUe, 2022 yılının yazında diğer 17 takıma karşı yarışacakları Wuppertal, Almanya'daki Solar Decathlon Europe 2021/22 (SDE21) için Ripple'ı geliştirdi. SDE21'in teması “yarının şehirleri için çözümler”. Projeler üç kategoriden birine girebilir: Wuppertal'da önceden var olan binaları yenileyenler, kentsel dokudaki boşluklar arasında bir dolgu görevi görenler veya mevcut bir binaya bağlanan ve kentsel yoğunluğu sürdürülebilir bir şekilde artırmaya hizmet edenler. Ripple bu son kategoriye giriyor.

Ripple evi, esas olarak yeniden tasarlanmış ahşap kullanılarak inşa edilmiş. Güneş enerjisinden yararlanmak için ahşabın tonuna uygun renkli güneş panelleri kullanılmış. Sahaya bağlı olarak, güneş ışığını en iyi şekilde yakalamak için güneş panelleri farklı şekilde hareket ettirilebiliyor. Güneş enerjisi dış duvarlara yerleştirilen fotovaltaik paneller ile sağlanırken, çatı kentsel tarım için boş bırakılmış ve bölgenin biyolojik çeşitliliğini desteklemek için bir mikro iklim oluşturmak için kullanılıyor.

Bakımı kolaylaştırmak için evde güneş enerjili sıcak su sistemi, ısı pompası, havalandırma ve akıllı ev sistemi EQUI dahil olmak üzere kendi kendine yeterli sistemler bulunuyor. EQUI, enerjinin gün boyunca mümkün olduğunca verimli bir şekilde dağıtılmasını sağlıyor. Sistem, her gün yaklaşık olarak ne kadar enerji depolanacağını hesaplamak için hava tahmini bilgilerini kullanıyor. Ek olarak, sakinler, pasif enerji kaynaklarının kullanımını en üst düzeye çıkarmak için güneş enerjisi zirveye ulaştığında tesislere güç sağlamak için sistemi kullanabiliyor.

Evdeki sistemlerin yanı sıra VIRTUe, evdeki sistemlerle ve şehirdeki tesislerle bağlantı kuran Recapp adlı bir uygulama geliştirmiş. Uygulama, Ripple konut sakinlerini çeşitli sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmaya teşvik etmek için kullanılıyor. Bu eğlenceli yaklaşım, bireyleri kentsel çevrelerine bağlıyor ve onları zaman içinde önemli etkileri olan küçük, çevre dostu yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya itmeyi amaçlıyor.

Genel olarak, Ripple çok yönlü başarı için üç ilkeyi bünyesinde barındırıyor: çekici, uyarlanabilir ve aktif. Tasarım, yenilikçi teknolojinin yanı sıra estetik mimari detayları bir araya getirirken, arazinin ve sakinlerin ihtiyaçlarına göre esneklik sağlıyor. Ayrıca, yapıya entegre edilen teknoloji sistemleri, sakinlerin zihniyetlerini olumlu yönde değiştirmekte aktif rol oynuyor. Böylece onları daha çevre dostu alışkanlıklar kazanmaya teşvik ediyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)