EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kengo Kuma, Kosova'daki Konser Salonu Yarışmasını Kazandı

Kengo Kuma ve ortakları, Bekim Ramku ve OUD + Mimarlık ile birlikte geçtiğimiz günlerde Kosova’da bulunan Gërmia binasını bir konser salonu olarak yeniden tasarlama yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü. Projenin, Priştine'nin mimari ikonu olan binanın Kosova için kültürel bir dönüm noktasına dönüştürülmesine öncülük etmesi bekleniyor. Yarışmayı kazanan projede, mevcut yapılar korunmuş, program modernist binaların içinde ve çevresinde tasarlanmış. Tasarımda farklı hacimleri bir araya getiren ve yeni bir kamusal alan katmanı görevi üstlenecek bir kanopi öngörülmüş.

Önceden büyük bir mağaza olan Gërmia binası, Priştine şehrinin yenilikçi ve simgesel binalarından birisi olma özelliğini taşıyor. Gërmia, Kosova için yeni bir dönüm noktası oluşturacak konser salonu projesinin yeri olarak seçilmiş. 1970'lerin mevcut yapısı, Priştine vatandaşlarının ortak hafızasında önemli bir yer tutuyor; bu nedenle yarışma, mevcut mimarinin korunması şartını taşımış.

Kengo Kuma ve ortakları’nın kazanan tasarımı, mevcut mimarinin yenilenmesi ve fuaye saçağının eklenmesiyle birlikte farklı unsurları ifade ediyor. Mekân için yeni belirleyici özellik olan kanopi, sosyal etkileşimi teşvik etmek için tasarlanmış. Projedeki restoran, ana oditoryum ve balkon gibi kamusal alanlar arasında bir bağlantı oluşturuyor. Kanopi ayrıca yeni bir geçici sergi alanı içerecek. Oditoryum ise mimarların doğal çevreyi ana ilham kaynağı olarak gösterdiği mevcut yapının rasyonalitesinin aksine organik bir iç mekân sergiliyor.

Projeye eklenen yağmur suyu toplama ve doğal havalandırma sistemleri ayrıca tasarımda yapıya eklenen kanopinin üzerindeki yeşil çatı projenin sürdürülebilirlik özelliklerinin başında geliyor. Bu özellikleri ile proje, Priştine'nin yenilikçi mirasını korumayı ve aynı zamanda Kosova'nın sanat ortamı için çağdaş bir platform oluşturmayı amaçlıyor.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)