Kengo Kuma'nın Paris'teki Yeni Projesi

Kengo Kuma'nın Paris'te terk edilmiş bir alanda, Issy-les-Moulineaux mahallesinde EDA ofis binası tasarlıyor ve yeni bir kentsel dönüm noktası yaratıyor. Üç trafik yolunun kesiştiği noktada yer alan bu büyük ölçekli proje, yatay mimarisi sayesinde çevredeki kentsel kopukluklara aracılık ederken, bağlamın hareket ve akış dinamiğini de yansıtıyor. "Ağaçlarla çevrili teraslar ve asma bahçelerinden oluşan yoğun bir ağ" olarak tanımlanan tasarım, ahşap bir yapıya ve güneş koruyucu unsurların mimari görüntüyü oluşturduğu çift cidarlı cepheye sahip.

Kengo Kuma EDA Projesi

Projenin ismi ED, "Expérience d'Avant-Garde"'dan geliyor ve Japonca "dal" anlamında geliyor. Proje çevre ile diyalog kuran hacimsel şeritlerin bir birleşimden oluşuyor. Yedi kat ve beş yer altı katı bulunan projenin, tasarımında kullanılan ham maddelerin yaklaşık %88'ini ahşap oluşturuyor. Cephe ve dikey panjurlar, bölgenin dinamiğini yansıtırken, aynı zamanda bir ışık geçişi yaratıyor. Ayrıca bu çift cidarlı cephe, akustik kirliliğe karşı koruyucu bir filtre oluşturuyor.

Zemin ve birinci kat hizmetler ve kamusal işleve sahipken, üst kat esnek ofis alanları içeriyor. Yer altı seviyesindeki katlar; teknik alanlar, park yeri ve ayrıca yağmur suyu taşması için bir alan içeriyor. Yeşil alanlar, terasların ötesine geçerek çevreye önemli bir bitki örtüsü ekleniyor. Proje şu anda geliştirme aşamasında ve 2022 yılında temelin atılması planlanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)