Kengo Kuma Şehrin Kalbinde Bir Vaha Yaratıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Otel markası Edition, Tokyo'nun Toranomon semtinde bitkilerle dolu lüks bir otel inşa etmek için Japon mimar Kengo Kuma ile birlikte çalıştı. Tokyo'nun iş bölgesi Toranomon'da çok katlı bir binanın üst katlarında yer alan 206 odalı otel, iç tasarım konusunda mimar Kuma ile iş birliği yapan Edition markasının Japonya'daki ilk mevkisidir.

Sürdürülebilir mimari otelin kalbi konukların asansörle 31. kata çıktıktan sonra geldikleri gür yeşilliklerle dolu iki katlı bir lobidir. Kuma "Büyük bir şehrin kalbinde gerçek bir vaha yaratmanın mümkün olduğunu kanıtlamak istedim." dedi. Budist tapınaklarının düzeninden ilham alan geniş, açık avlu, bir bar, restoran ve çoğu Tokyo'nun etkileyici manzaralarını sunan çok sayıda farklı oturma alanı içerir. 

İki kat yükseklikteki alan, alanın tavanını da süsleyen ahşap çıtalarla kaplı birkaç büyük kirişle birleştirilmiş. Kuma "Kirişler esas olarak yapının birer parçası ama iç mekanı rahatsız edecek şekilde işlemedik. Bunun yerine kirişlerden faydalanarak üzerlerini ahşap panjurlarla kapladık ve varlıklarını otelin simgesi haline getirdik." dedi. 

Yatak odaları ve 22 süit de dahil olmak üzere sürdürülebilir mimari örneklerden otel genelinde ahşap yoğun bir şekilde kullanılıyor ve Kuma ayrıca sürgülü paravanları tanıtıyor. Kuma "Geleneksel Japon evlerinde hareketli bölmeler genellikle iç mekandaki esnekliği artırmak için uygulanır ve biz de bu fikri Edition'daki odalara genişlettik." dedi. 

Sürdürülebilir mimari projelerden otel büyük ölçüde nötr renk paletine ve Edition markasının özelliği olan mermer ve ahşap gibi doğal malzemelere bağlı kalıyor. Michelin yıldızlı Şef Tom Aikens tarafından yönetilen iki restoranda canlı renkler sunuldu. Lobi alanının bir tarafında yer alan ve uygun bir şekilde adlandırılan  Blue Room, koyu safir tonlarında döşemelere sahip. Lobiye bitişik olan Jade Room, maviyi yeşilin canlı tonlarına çevirir ve kırmızı ve beyaz Tokyo Kulesi'ne bakan yemyeşil bir terasa açılır. Özellikle sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler otelde dikkat çekiyor. 

Kuma "Yüksek bir binanın tepesinde yeşil bir teras sağlamak alışılmışın dışında bir şey ama biz iç ve dış mekanı olabildiğince doğal bir şekilde birbirine bağlamaya cesaret ettik." dedi. Diğer otel olanakları arasında yüzme havuzu, spa ve konferans alanları bulunuyor. Sürdürülebilir mimari otele ev sahipliği yapan binanın zemin katında yer alan ve adı daha az uygun olan Gold Bar siyah duvarları, zemini, perdeleri ve mobilyaları beyaz tonozlu tavanla birleştiriyor. Odanın bir tarafındaki şöminenin üzerine asılan bir sanat eseri, mekana yapılan tek önemli altın eklemedir.

Geçen yıl açılan otel, Tokyo için planlanan iki Edition otelinden ilkidir. Yakında Ginza'da ikinci bir otelin açılması planlanıyor. Önceki Edition Otelleri arasında John Pawson ile ortaklaşa tasarlanan Los Angeles'taki West Hollywood Edition ve Yabu Pushelberg ile New York'ta oluşturulan Times Square Edition yer alıyor. Her iki otel de benzer şekilde bitkilerle dolu alanlara sahip. Edition markası Marriott International ile ünlü otel işletmecisi Ian Schrager arasındaki bir ortaklıktır. Kendisi 1970'lerin sonlarında ve 1980'lerde New York'ta kötü şöhretli gece kulübü Studio 54'ü kurmasıyla tanınır.

Kuma "Ian ile 1980'lerde New York'ta okurken tanıştım ve o zamandan beri onun felsefesine ve duyarlılığına hayran kaldım. Kimyamızın iyi uyduğuna ve fazla konuşmadan birlikte çalışabileceğimize inanıyorum." dedi. 

Toranomon'daki Tokyo Edition, Japonya'daki ilk Edition oteli olsa da otel işletmecisine göre Japon tasarımının Schrager'in çalışmaları üzerinde önemli bir etkisi oldu. Schrager "Japonya'nın gelenekleri ve estetiği ile her zaman manevi bir bağım olmuştur. Onların mantıkları, sadelikleri ve ölçülülükleri yaptığım her şeyin temeli oldu. Gerçekten özgün düşünürler ama fikirlerini öylesine mütevazı ve gösterişsiz bir biçimde uyguluyorlar ki en son olarak cesur ama ince ve sessiz bir şekilde haykırıyor. Bu benim için tamamen baştan çıkarıcı hoş bir nokta." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)