Kentsel Alanlarda Doğanın Sesi "Floaride Pavyonu"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bu yapı Amsterdam ve Almere bölgesinde %100 yerel ve biyolojik bazlı yapı malzemelerinden inşa edilmiş muhteşem bir pavyon olan kentsel alanlarda doğanın sesidir. Bu tasarım, doğaya saygı duymanın, doğayla bir arada yaşamanın ve bitkiler ve insanlar için daha sağlıklı bir gezegeni teşvik etmenin mükemmel bir yoludur.

Mimarlık firması Overtreders W, yapıyı kenevir kireci ile doldurulmuş ahşap modüllerle yaptı. Aslında, tüm ahşap yerel ormanlardan veya geri kazanılmış ahşaptan elde edilmiş. Alev yağından yapılan boya, ahşap üzerinde muhteşem bir siyah yüzey oluşturuyor. Kenevir üzerindeki pembe pigmentler ise yerel bitkiler tarafından sağlanmış. Tasarımda her ayrıntıya büyük özen gösterilmiş.

Ayrıca bu inanılmaz yapı Amsterdam'daki Floriade Expo'da sergilendi. Pavyonun duvarlarla çevrili bahçesine açılan iki giriş var. İç kısım ayrıca ağaçlı küçük yeşil adalarla çevrilidir. Her biri mini biyotop olan toplam 6 ada var. Ön bahçede ise inşaat malzemeleri oluşturmak için kullanılabilecek bitkilerle birlikte inşaat molozları arasında büyüyen bitkiler de mevcut. Ayrıca ziyaretçiler pavyonu keşfederken yenilebilir mahsuller, yerel mantarlar ve birçok farklı bitkiler pavyonda sergileniyor.

Ayrıca sadece nektar üreten bitkileri yiyen kuşlar ve böceklerin girebileceği bir çatı bahçesi de var. Siyah boya, Paul Faassen'in sanat eserleri için mükemmel bir vitrin haline gelmiş. Renkli, göze çarpan ilginç çizimler de mekanda sergileniyor. 

Alan boyunca QR kodları da var. Bunlar aracılığıyla ziyaretçiler, Amsterdam ve Almere bölgesinde yaşayan ilham verici insanlar ve yerli türler hakkında daha fazla bilgi edinebiliyor. Yapı doğal dünyayı kucaklayarak yaşamın nasıl zenginleştirilebileceğinin bir örneğidir. Bu yapı şehirdeki doğanın sesidir ve bize yaptığımız her şeyde doğayı ön plana çıkarmamız gerektiğini söylüyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)