Kırmızı Renkli Sıkıştırılmış Topraktan Bir Kule

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
AREAL AM KRONENRAIN: ALMANYA'DA TOPRAK MİMARİSİ

Areal am Kronenrain

Almanya'nın Neuenburg am Rhein kentinde MONO Architekten tarafından tasarlanan 'Areal am Kronenrain' kompleksi tamamlandı. Uçsuz bucaksız manzarayı izlemek için bir gözlem kulesini de içeren bu gelişme, Fransa, İsviçre ve Almanya'nın üç sınır bölgesinde bulunan kent için dönüştürücü bir ana işaret ediyor. State Garden Exhibition 2022'nin bir parçası olan proje, özellikle şehir merkezi ile yeniden tasarlanan yeşil alan 'Stadtpark am Wuhrloch' arasındaki alana odaklanarak kentsel alanları yeniden düzenlemeyi amaçlıyor. Dayanıklı malzemelere öncelik veren mimari, bölgenin kırmızı kum taşı ve eski Ren nehri kıyısından esinlenen kırmızı renkli sıkıştırılmış toprak ve Corten çeliği ile şekilleniyor.

Areal am Kronenrain

MONO ARCHITEKTEN KARMAŞIK BİR ALANI ELE ALIYOR

Areal am Kronenrain

MONO Architekten, Areal am Kronenrain sahasındaki ilk kentsel durumun, sınırlı kullanılabilir alan ve yaklaşık dokuz metrelik önemli bir yükseklik farkı ile nitelendirilen zorluklar yarattığını belirtiyor. Buna karşılık mimarlar, bir otopark, kamusal alan, köprü ve kuleden oluşan, boşluğu etkili bir şekilde kapatan ve yeşil alan ile şehir merkezi arasında bir bağlantı kuran ayırt edici bir topluluk tasarladı. Tasarım ayrıca kentin kimliğine de katkıda bulunuyor. Topluluğun öne çıkan bir özelliği olan kule, uzaktan görülebilen çarpıcı bir şehir girişi işlevi görüyor. Bitişikteki otopark ve bağlantı köprüsü yapısıyla dinamik etkileşimi, yeniden canlandırılan kentsel alanın tonunu belirleyen net bir dönüm noktası oluşturuyor.

Areal am Kronenrain

NEUENBURG AM RHEIN ÜZERİNDEKİ GÖZLEM KULESİ

Otuz altı metre yüksekliğindeki kule, benzersiz tasarımı ve malzemeleriyle bir odak noktası olarak öne çıkıyor. Panoramik manzaralı bir gözlem platformu sunan kule, ziyaretçileri pitoresk manzaraya bağlayan önemli bir unsur haline geliyor. Köprünün park düzeyine bir rampa olarak uzatılmasına yönelik gelecek planları, herkes için engelsiz bir bağlantı sağlayarak erişilebilirliği artırıyor. Üç katlı 231 araçlık kapalı otoparkın üzerinde yer alan Münsterplatz, yeni bir kamusal alan sunuyor. Şehir planıyla bütünleşerek dışa doğru açılan bu plaza, merkezi konumu sayesinde şehir içi trafiği hafifletiyor. Gelecekteki yoğunlaştırma ve karma kullanım planları, kamusal katılım için bir merkez olarak rolünü daha da vurguluyor.

Areal am Kronenrain

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)