Kopenhag'daki Büyük Ahşap Bina

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Danimarka'nın en büyük modern ahşap binalarından biri olan bina, Nordhavn'ın popüler sahil şeridinde ofisleri, perakende ve kamu programlarını bir araya getiriyor. Binanın çekici bir yeşil meydanı, yemyeşil bir çatı bahçesi, gezinti yolu ve sahil parkı bulunuyor.

Yeni milenyumun başında Kopenhag'ın Nordhavn bölgesi, şu anki kıyı şeridinden çok uzakta, hâlâ bir sanayi bölgesiydi. Son yıllarda teknolojik yeniliklerin istikrarlı büyümesi sayesinde kıyı bölgesini sürücüsüz otobüslerden geri dönüştürülmüş tuğlalardan yapılmış binalara kadar mükemmel konseptler için bir deneme alanına dönüştürdü.Bu yüzden Henning Larsen ve Ramboll'un Danimarka emeklilik fonu AP Pension için 28.000 metrekarelik, sekiz katlı, çok kullanıcılı bir ticari bina tasarımı da buna dahildir.

Marmormolen

BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini İlk Sıraya Koymak

Kopenhag, Nordhavn'daki Marmormolen'de planlanan çok kullanıcılı ofis binası için sürdürülebilirlik çok önemli çünkü bina yapısı tamamen ahşaptan yapılacak. Beton konstrüksiyona karşı tartışma büyüdükçe, masif ahşap sürdürülebilir alternatifler listesinde bir lider olarak ortaya çıkıyor. 

Ahşap, betonun tam aksine karbonu depolar. Bu nedenle yapısal betonu ahşapla değiştirerek, yapılar büyük miktarlarda karbon yaymak yerine karbonu bünyesinde tutar. 

Henning Larsen'de Ortak ve Tasarım Direktörü Søren Øllgaard "Bugün, mimarinin yapı ve malzemeye ilişkin alışılagelmiş anlayışımıza meydan okuması zorunludur. İnşaat sektörü büyük bir karbon yayıcıdır, bu nedenle işleri daha iyi hale getirmek için harika bir fırsat var. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri gibi sürdürülebilirliği ve sürdürülebilir stratejileri ön planda tutan projelerde AP Emeklilik ile çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz." dedi. 

Marmormolen

Sürdürülebilir mimari Marmormolen şehir hayatına, mağazalara, restoranlara ve toplu taşımaya yakın, büyük ölçekli modern çalışma alanları için ideal bir konumdadır. Sahilde yer alan Marmormolen, güneydeki yeşil meydan ile gelecekteki sahil parkı arasında, dört tarafının üçünde yeşil kentsel alanlarla çevrilidir.

Sürdürülebilir mimari proje, işlek caddeye ve demiryolu raylarına doğru sekiz kat yükselerek ve diğer taraftaki komşu apartmanlara doğru üç kat alçaltılarak duruma uyacak şekilde tasarlanmış. Bina büyük alanlara ayrılmış, ancak farklı kiracıların isteği üzerine daha küçük alanlara da bölünmüş. Her dairenin biyolojik çeşitliliğe sahip büyük terasları ve bahçeleri, arı kovanları, kelebek otelleri ve kantin için sebze üretimi içeren kendi çatısı var.

Topluluk Oluşturmak İçin Bir Pazar Yeri

Marmormolen

Tipik kapalı ofis ortamlarının aksine, sürdürülebilir mimari örneklerden Marmormolen bir fikir pazarı olarak tasarlandı ve zemin kat binanın bitişiğindeki halka açık sahil şeridinin açık ve esnek bir uzantısıydı. Binanın çok kullanıcılı profili, dışa dönük programların çeşitliliği ve hem içeriden hem de dışarıdan halka açık giriş katı, Marmormolen'i geleneksel ve içe dönük bir konutun antitezi haline getiriyor.

Projede Yardımcı Tasarım Direktörü ve Baş Tasarım Mimarı Mikkel Eskildsen "İş yerleri eskiden çok samimi ve özeldi, ancak artık insanlar daha çeşitli bir topluluğun parçası olduklarını hissetmek ve etrafındakilere açılmak istiyor. Sürdürülebilir mimari örneklerden Marmormolen ile harika bir ofis binasından daha fazlasını yaratmak istiyoruz. Ayrıca şehre bir şeyler katmasını ve binayı çalışma saatleri dışında bile canlı tutmasını istiyoruz.” dedi. 

Şeffaf, açık ve çekici zemin katıyla Marmormolen, canlı bir pazar için sürdürülebilir bir çerçeve sunuyor. İçerideki zemin kat, büyük bir kantin ve oditoryum gibi kiracılara yönelik olanaklara ev sahipliği yapacak. Bina ayrıca halka açık restoranlar, tiyatrolar, bit pazarları için açık mekan olarak hizmet verecek. 

Marmormolen

Üst kattaki iş yerleri açık gökyüzünü, denizi ve Kopenhag şehir manzarasının tadını çıkarır. Merkezde, yeşilliklerle dolu ve güneş ışığına iyi maruz kalan geniş bir avluya erişim yolu bulunur. Danimarka emeklilik fonu AP Pension için Henning Larsen ve Ramboll tarafından tasarlanan Marmormolen, 2022'nin başlarında temeli atılacak ve 2024'te açılacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)