EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kovan'dan İlham Alan Sürdürülebilir Bir Yaşam

Gianluca Santosuosso Design tarafından RIBA’nın The Home of 2030 (2030’da Konut) adlı tasarım yarışmasında tanıttığı HIVE (Kovan) projesi, bal peteklerinden ilham alan düşük karbonlu ve az enerji tüketen modüler konutlardan meydana geliyor. 

Farklı ölçülerde üretilebilecek şekilde ahşap çerçeveli, altıgen prefabrik öğelerden oluşan proje, sakinlerine evlerini insan yaşantısının farklı aşamalarının farklı ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarlama şansı sunuyor. Bu konutlar aynı zamanda yenilenebilir enerji sistemleri sayesinde kendine yeten enerjiyi üreten sistemler oluşturmakla kalmayıp atık su yönetimine yönelik su geri kazandırma stratejisine de sahip.

İnsan Kapsar ve Dikey Ekosistem (Human-Inclusive & Vertical Ecosystem)’ın kısaltması olan HIVE projesi, ortak alanlarda yiyecek ve enerji üretiminin de dahil olduğu döngüsel bir ekonomiye sahip olacak. Bu sosyo-ekolojik sistem, sosyal uyum ve doğanın yalnızca insani ihtiyaçları karşılayan değil aynı zamanda mevcut alan ve yerel fauna - flora uygun biçimde canlanması fikrini savunuyor. 

Prefabrik biçimde üretilecek olan altıgen yapılar aynı zamanda güçlü bir yalıtım ürünü olan doğal kirişlerle birleştirilecek. Topluluk kalabalıklaştıkça yeni modüllerin hızlı biçimde projeye dahil edilmesi de mümkün olacak. Güneş enerjisi ile çalışacak olan yapılar ömürlerini doldurduklarında doğada çözünebilecek yapı unsuları uygun işlemler için ayrılırken kullanılabilir inşa öğeleri geri dönüşüme gidecek.

Projenin mimarları HIVE’ın arketipik konut biçimini petekle değiştiren çalışmanın doğayla birleşmeyi mümkün kılan hibrit yapılar ortaya çıkaracağını, bunun da birey, aile ve toplulukların kendilerine yeterli biçimde ortak sahipli ya da paylaşımlı tesislere sahip olmasına vesile olacağını savunuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)