Kral III. Charles'ın İngiliz Mimarisine Etkisi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bir zamanlar Galler Prensi unvanı altında Britanya'nın yeni hükümdarı seçim kampanyaları, modernist projeleri  ve hatta kendi geleneksel şehrini inşa ederek yapılı çevre üzerinde büyük bir etki yarattı. Kral Charles İngiliz mimarisine büyük ilgi duyuyordu ve kral olmadan önce fikrini söylemekten asla korkmadı. Modernist mimarinin vokal eleştirmeni, Richard Rogers ve Ludwig Mies van der Rohe gibi mimarların planlarını engelledi ve Ulusal Galeri ve Kraliyet Opera Binası modernist uzantıların inşasını engelledi. İşte Kral III. Charles'ın İngiliz mimarisi etkilediği altı nokta:

Charles herkese "Carbuncle" kelimesini öğretti

Belki de Charles'ın en ünlü mimari müdahalesi, Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü'nde, kurumun 150. yıldönümünü kutlayan 1984 konuşmasıydı. Günümüzde yaygın olarak "Carbuncle Speech" olarak adlandırılan şeyde Charles genel olarak modernist mimariyi ve özel olarak bazı projeleri ele aldı. Ana amaçlarından biri, Ahrends Burton & Koralek (ABK) tarafından tasarlanan Ulusal Galeri'nin planlı bir yüksek teknoloji uzantısıydı. Charles kazanan tasarımı "sevgili ve zarif arkadaşının önünde duran devasa bir karbonkül" olarak tanımladı ve kısa bir süre sonra düşürüldü. Robert Venturi ve Dennis Scott tarafından postmodern bir başka yarışma düzenlendi. Carbuncle terimi, İngiliz mimari gazeteciliğinde tanıtıldı ve ardından 2006 yılında Building Design dergisi tarafından başlatılan İngiltere'nin en kötü binalarını bulmak için düzenlenen yıllık bir yarışma olan Carbuncle Cup'a adını verdi.

Londra'dan Mies van der Rohe gökdelenini yoksun bıraktı

Uzun bir kampanyanın yanı sıra Charles'ın kötü şöhretli konuşmasının bir başka kurbanı, Mansion House'un yeri için önerilen Mies van der Rohe tasarımlı kuleydi. Öneri hakkında Charles, "Başkentimizin karakteri ve silüeti daha fazla mahvolursa ve St. Paul, Chicago şehir merkezine Londra'dan daha uygun olan bir başka devasa cam kütük tarafından cüce bırakılırsa bu bir trajedi olurdu." dedi. 19 katlı kule, 20. yüzyılın en etkili mimarlarından biri tarafından tasarlanan ilk ve tek İngiliz binasıydı. 

Londra'ya en iyi postmodern binalarından ikisini verdi

Bu iki yüksek profilli modernist projenin iptalinin istenmeyen bir sonucu, Londra'nın en ikonik postmodernist binalarından ikisinin yaratılmasıydı. Mies van der Rohe projesi 1985'te reddedildikten sonra sitenin geliştiricileri pembe ve sarı No 1 Poultry ofis binasını tasarlayan James Stirling'e döndü. Stirling'in son tamamlanan binası, postmodern gemi benzeri yapı, inşa edildiğinden bu yana karışık görüşlere rağmen 2016 yılında tarihi bir anıt olarak listelendi.

Charles, Richard Rogers'ı üç kez yendi 

En çok acı çeken mimarlardan biri de geçen yıl hayatını kaybeden Pritzer ödüllü mimar Richard Rogers oldu. O sırada prensin mimarın planları yüzünden üç kez başarısız olduğu söyleniyor. Charles başlangıçta planına St Paul Katedrali'nin yanındaki Paternoster Meydanı'nda karşı çıktı, ancak daha sonra düşürüldü.

Kendi geleneksel şehrini yarattı

Leon Crier tarafından planlanan ve merkezi meydanıyla Quinlan Terry tarafından tasarlanan Poundbury, Cornwall Dükalığı Charles tarafından kontrol edilen arazi üzerine inşa edilen Dorchester kasabasının 6.000 kişilik bir uzantısıdır. Klasik estetik, Disney benzeri bir model köy olarak tanımlanmış. Ancak gelişme sakinler arasında popüler olduğunu kanıtladı ve eleştirmenlerini kazanmaya başladı. Kasabayla ilgili 2016 tarihli bir makalede, Guardian eleştirmeni Oliver Wainwright şunları yazdı: "Birçok şeyi doğru yapıyoruz." Cornish kasabası Newquay'ın Nansredang adlı bir uzantısı olan Poundbury şu anda geliştiriliyor. Charles ayrıca yakın zamanda Kent, Faversham'da yeni bir "manzara odaklı" kasabanın inşasını duyurdu.

Bir stil savaşını ateşledi

Charles'ın tüm mimari müdahalelerini birbirine bağlayan ortak nokta çeşitli şekillerde yaptığı çağdaş tasarım üzerinde geleneksel mimariyi teşvik etme arzusu olmaya devam ediyor. 

 Vokal müdahaleleri, Stil Savaşı olarak adlandırılan klasik ve çağdaş mimarlar arasında bir düşmanlık duygusuna katkıda bulundu. Charles, RIBA'nın 175. yıldönümünü kutlamak için 2009'da RIBA'da yaptığı bir konuşmada buna değindi. "1984'te enstitünüzle en son konuştuğumda, klasik ve modernist arasında bir tür 'tarz savaşı' başlatmak istediklerine dair en ufak bir izlenim verdiğim hakkında söyleyecek bir şeyim var. Bunun için üzgünüm. Ya da bir şekilde dünyayı 18. yüzyıla geri getirmek istedim. Tek istediğim, mimariye ve şehir planlamasına geleneksel bir yaklaşım için bir alandı."
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)