Küçükçekmece Belediyesi'nde BTM Yeşil Çatı Sistemleri Kullanıldı

Mutlu Çilingiroğlu imzalı  Türkiye’nİn ilk BREEAM sertifikalı kamu yönetim yapısı olan Küçükçekmece Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nın yeşil çatı sistemlerinde BTM ürünleri tercih edildi. 

Yalıtım Uygulama Firması: BTM Bayii, Demircioğlu  İzolasyon

Uygulama Alanı: Hizmet binası en üst teras alanı  3600 m2  lik yeşil çatı olarak düzenlenmiştir. Ayrıca  1600 m2 de otopark üstü alanlarda uygulama  yapılmıştır.

Kullanılan BTM  Ürünleri: Sırasıyla; BTM P 3000 + BTM Botanik PP3000 + BTM  Polpan  XPS + BTM Green  nem  tutucu  örtü  500 gr/m2 + BTM  Optigreen FKD 25 drenaj  levhası + BTM Green sistem filtresi sf 32 (110 gr/m2)dir.


Bir çok yeşil bina stratejisinin uygulandığı Küçükçekmece Belediyesi Hizmet Binası’nda; binanın üst çatısı, bakım gerektirmeyen örtücü bitkiler ile kaplanmış ‘yeşil çatı’ olarak düzenlenmiştir. Yeşil çatının çevre binalardan bakışa olumlu estetik katkısı yanında, binaya akustik ve ısı yalıtımı sağlaması, binadan atmosfere ısı yansımasını engellemesi ve yağmur suyunu toplamaya katkısı da söz  konusudur.

Binaya uygulanan BTM Yeşil Çatı Sistemi’nde; mevcut 3600m2 teras alan üzerinde su yalıtımı katmanları olarak sırasıyla BTM Bitümer astar, P3000 bitümlü örtü ve Botanik PP3000 örtü (Dın 4062 belgeli kök tutma özellikli APP katkılı bitümlü örtü) TS 11758-2 uygulama standardına uygun olarak döşenmiştir. Mekanik değerlere uygun hesaplanmış  kalınlıkta XPS ile ısı yalıtımı sağlandıktan sonra yeşil çatı katmanlarına geçilmiştir. Daha sonra seyrek yeşillendirme ve sedum bitkilendirmeye yönelik BTM Optigreen sistem bileşilenleri uygulaması yapılmıştır. Su yalıtım katmanları üzerine drene olan fazla suyu tutacak ve süzgeçlere yönlendirecek BTM  Green nem tutucu  örtü 500gr/m2 (min. 4 lt su tutma özellikli) birbiri üzerine 10 cm bindirilerek serilmiştir. 

Üzerine topraktan süzülen suları depolayacak ve delikleri aracılığı ile aşağıya fazla suyuı drene edecek FKD 25 (25 mm çift kademeli drenaj levhası) min. 1 sıra birbiri içine bindirilerek uygulanmıştır. 

Sitemin en üst katmanı olarak filtre ve ayırıcı görev üstlenen  BTM Green SF 32 110 gr’lık sistem filtresi birbiri üzerine 10 cm bindirilerek serilmiştir. Bu noktadan sonra firmanın peyzaj ekibinin temin etmiş olduğu 30 -35 cm’lik yeşil çatı sistemine uygun toprak katmanı eklenerek bitki tabakasının alt zemini oluşturulmuştur. Projeye özel seçilmiş bitki , çiçek ve çim ekimi uzman peyzaj ekipleri tarafından tamamlanmıştır. Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)