EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Linkpark Projesi Belgrad’ın Kalbinde Yeni Bir Şehir Peyzajı Sunuyor

Linkpark projesi Belgrad şehir merkezinin kalbinde çevresiyle uyum içinde olan yeni bir kentsel peyzaj sunuyor.

Bunun üç ana elementi bulunuyor. Birincisi park hattı. Bu hatta Birinci Dünya Savaşı Adası, Tuna Nehri’nin sol yakası ve dostluk parkı yer alıyor. İkinci ana element boylamsal ve kesişen bağlantıların oluşturulması ile sağlanan mekânsal örgü. Sonuncusu ise sürdürülebilir modalitelere öncelik veren farklı ulaşım yöntemleri ile alana giriş imkanlarının arttırılmasıyla sunulan sosyal erişilebilirlik.

Bu çözümün beklenen etkisini arttırmak ve ömrünü uzatmak için kaliteli malzeme ve ekipman kullanımı ise çok önemli. Projede en büyük alan çimenle kaplanıyor ve diğer alanlar için şu malzemelerin kullanılması planlanıyor: Ana hat, binaların etrafındaki alanlar ve spor merkezinin önündeki meydan için açık tonlu fırçalanmış beton; etkin ve diyagonal hat için stabilize edilmiş toprak; koşu yolu için mor tonlarda kauçuk baz; ve son olarak mevcut raylar ve traversler.

Linkpark boyunca bağlantıları oluşturan 5 farklı hat söz konusu. Birincisi park boyunca ana yürüyüş yolunu temsil eden ve alan boyunca uzanan ana hat. İkincisi aktif hat: koşu yolu için olduğu kadar mikro mobilitenin diğer formları ve döngü için tasarlanan aktif hat. Üçüncüsü eko-oto hattı: sıfır karbon gazı emisyonuna sahip araçların geçtiği araç trafiği hattı. Dördüncüsü tramvay hattı: sürdürülebilir bir toplu taşıma hattı olarak Dunavska caddesinin büyük bölümü boyunca uzanan hat. Ve son olarak parkın yeşilliği ve doğa ile bağ kurulmasının temel prensibi olarak biyo çeşitlilik hattı.

Program ve ortam uyumunun, yeni ve fark edilebilir bir çevre oluşturarak başarılması amaçlanıyor. Mimarlar parkın rahatlatıcı atmosferini arttırmak amacıyla yoga, kentsel yaşam odası, dış mekan çalışma ve kitap okuma odaları gibi içerikler sunuyor.  

Mekanın ruhunu ve Tuna Nehri’nin eski sanayi bölgesi kimliğini yaşatmak için demiryolu rayları ve vagonlar da oldukları gibi bırakılıyor. Bu yapılar diğer mekânların bakımının sağlandığı, tuvalet ve danışma hizmetinin sunulduğu mekanlar olarak hizmet verebilecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)