Tokyo'nun Kalbinde Karma Kullanımlı Yeşil Bir Cennet

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
AZABUDAI HILLS, TOKYO'NUN MERKEZİNDE CANLI BİR KARMA KULLANIM BÖLGESİ

Tokyo'nun Kalbinde Karma Kullanımlı Yeşil Bir Cennet

Heatherwick Studio tarafından tasarlanan ve Azabudai Hills olarak bilinen yeni bölge Tokyo'nun kalbinde açıldı. Japon Mori Building Co. Ltd. tarafından yönetilen otuz yıllık bir yenileme sürecinin sonucu ve 24.000 m2'lik kamuya açık bir peyzaj içinde yer alan konut kompleksleri, perakende alanları, bir okul, sanat galerileri, iki tapınak, ofisler ve restoranlar içeriyor. Hem kamusal alan hem de podyum seviyesindeki mimari, stüdyonun baş mimarı Thomas Heatherwick tarafından yönetildi ve tasarımı taşıtlar, sakinler ve halk arasında amaca yönelik bağlantıları teşvik etti. Bu bölgede ağaçlar, çiçekler ve su özellikleriyle dolu yeşil bir vaha, keşif ve gayri resmi toplantıları davet eden kıvrımlı yolları ve yürünebilir çatı eğimlerini tamamlıyor. Mimar, "İnsanların duygularıyla farklı bir şekilde bağlantı kuran bir bölge yaratmak için ilham aldık. ... Burası Tokyo için uzun yıllar boyunca el üstünde tutulmak üzere tasarlanmış, neşeli ve benzersiz bir kamusal alan." dedi. 

HEATHERWICK STUDIO ESKİ VE YENİNİN BİRLEŞİMİNİ YENİDEN HAYAL EDİYOR

Tokyo'nun Kalbinde Karma Kullanımlı Yeşil Bir Cennet

Thomas'ın vizyonu üzerine inşa edilen Azabudai Hills bölgesi, Tokyo'nun eski ve yeni mimarisinin yan yana gelişini, büyük ve küçük binaların birbirlerine yaslanışını kutluyor. Bölge sakinleri ve ziyaretçiler bir araya gelerek, geniş kamusal bahçeler, merkezi bir meydan ve The Cloud etkinlik alanını içeren benzersiz bir peyzaj oluşturabilir. Bu alanın otuz yıllık yenilenme süreci boyunca Mori Building Co. Ltd. bölgeyi hayata geçirmek için 300'den fazla bölge sakini ve işletme ile iş birliği yapmış. Orijinal kiracıların ve işletmelerin %90'ından fazlası şimdi yeni bölgeye geri dönmeyi tercih etti. Gelişimin bir parçası olarak Heatherwick Studio ilk okulu olan The British School of Tokyo'yu tasarladı. 15.000 m²'lik alanıyla şehrin kalbindeki en büyük uluslararası okul olan bu okul, sekiz kata yayılan açık hava öğrenme ve dinlenme alanlarıyla yerel iklimden tam anlamıyla faydalanıyor.

Heatherwick Studio'nun ortağı ve Grup Lideri Neil Hubbard, "Son 10 yılda Tokyo'yu Tokyo yapan özelliklerin derinliklerine inmeye çalıştık ve aynı zamanda modern yapılı çevreye taze ve hafif yeni bir şeyler ekledik. Çeşitlilik ve entrika dolu manzaralar ve keşfedilecek alanlar yaratmak istedik. Bu, farklı tasarım ailelerinin tek bir yerde bir araya geldiği bir kesişme noktası. İnsanların burayı keşfetmesini izlemek için sabırsızlanıyorum." dedi. Bu yeni kamusal bölgeyi her yıl yirmi beş ila otuz milyon kişinin ziyaret edeceği tahmin ediliyor. Ayrıca Azabudai Hills, karma kullanımlı gelişmeler için en üst düzey LEED Neighbourhood Development sertifikası olan ön WELL sertifikasını ve LEED'in BD+C sertifikasını alan en büyük sitelerden biri olma yolunda ilerliyor.

Tokyo'nun Kalbinde Karma Kullanımlı Yeşil Bir Cennet

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)