Londra'daki Teraslı Evin Sürdürülebilir Yenilenmesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Londra, Muswell Hill'deki bu Edward tarzı teraslı ev, Architecture for London tarafından genişletildi ve düşük enerjili bir eve dönüştürüldü. Architecture for London'ın Direktörü Ben Ridley'nin evi olan proje, sınırlı bir bütçeyle tipik bir Londra teraslı evinin sürdürülebilir bir şekilde yenilenmesinin bir örneğini gösteriyor. Sürdürülebilir mimari projede harcanan ve tüketilen enerji dikkatle ele alınmış. 

Düşük enerjili ev

Evin orijinal yapısında ve güzelliğinde, yeni eklemeler arasında bir arka uzantı ve loft dönüşümü yer alıyor. Yeni üçlü cam ve ek yalıtım, enerji gereksinimlerini önemli ölçüde azaltır. Bu proje sürdürülebilir mimari örneklerindendir ve yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlere yer verilmiş.

Düşük enerjili ev

Mevcut duvarlar, evin dış - arka cephelerinde ve ön cephe iç kısımlarında ahşap elyaf ile izole edilmiş. Ön taraftaki iç yalıtım, orijinal Edward dönemi cephesinin korunmasına ve kalmasına izin verdi. Arka uzantı yüksek yalıtımlı 172 mm SIPS'den yapılmış ve mevcut tüm yapı malzemeleri, pasif ev standartları için 0,15 veya daha iyi bir U-değeri elde etmiş. Ayrıca ev başarılı pasif ev örneklerinden biridir. 

Düşük enerjili ev

Zemin katta enerji tüketen yığma uç duvarların önüne geçmek için tuğla duvarlar yapılmış, çimentolu ürünler yerine taş, ahşap, kireçli sıva gibi doğal malzemeler tercih edilmiş. Bu projede sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler kullanılmış. 

Düşük enerjili ev

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)