5 Seçilmiş Proje "Enerji Verimli"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlar Sarah Wigglesworth ve Piers Taylor'ın kendi tasarladıkları yenileme çalışmaları, enerji verimliliğini artırmak için yakın zamanda yenilenen ve yalıtılan İngiliz evlerinin bu derlemesinde yer alıyor. Birleşik Krallık'ın konutları, Avrupa'nın en eski ve en kötü yalıtılmış konutları arasında ve çoğunluğu da ısıtma için gaza bağlı. Artan enerji maliyetleri ve endüstrinin çevresel etkisine ilişkin farkındalığın artmasıyla birlikte, bu düşük enerji performansı son aylarda incelemeye alındı.

Bir dizi İngiliz mimar geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık'ın fosil yakıtlara bağımlılığını azaltmak ve karbon hedeflerine ulaşmak istiyorsa, eski evlerin güçlendirilmesi ve uygun şekilde yalıtılması gerektiğini söyledi. Bu derlemede enerji tüketimini azaltmak için bu şekilde modernize edilen hem çağdaş hem de geleneksel ev örnekleri yer alacak. Birleşik Krallık'ta beş enerji odaklı ev yenilemesi aşağıdaki gibidir.

Stok Orchard Caddesi, Londra, Sarah Wigglesworth tarafından

Enerji Verimli Yapı

İngiliz mimar Wigglesworth geçtiğimiz günlerde Straw Bale House olarak adlandırılan Londra'daki etkili evini, iç mekanlarını eskimeye karşı korumak ve enerji performansını artırmak için elden geçirdi. Alınan önlemler arasında tüm zemin, duvar bağlantı noktaları ve gelen servislere hava geçirmezlik bantlarının takılması, ayrıca daha fazla yalıtım ve düşük performans gösteren pencerelerin değiştirilmesi de vardı. Wigglesworth'a göre, bu çabalar yıllık karbondioksit emisyonlarında yüzde 62'lik bir azalmayla sonuçlandı.

Moonshine, Bath, Piers Taylor tarafından  

Enerji Verimli Yapı

Invisible Studio'nun direktörü Taylor pasif evin sıkı standartlarını karşılamak için Bath şehri yakınlarındaki kendi tasarladığı evini elden geçirdi. Pasif ev yüksek düzeyde yalıtım ve hava geçirmezliğe sahip, düşük enerjili binaları belgeleyen, uluslararası kabul görmüş bir enerji performansı standardıdır. Bunu başarmak için Taylor'ın müdahaleleri, duvarlara ekstra yalıtım eklemeyi ve pencereleri ve ekranları yüksek performanslı camla değiştirmeyi içeriyordu.

Low Energy House, Londra, Architecture for London tarafından 

Enerji Verimli Yapı

Bu Edward dönemi evi, kurucusu Ben Ridley için Architecture for London tarafından doğal malzemelerden oluşan bir paletle güçlendirildi ve genişletildi. Binanın tarihi cephesini korumak için ev dışarıdan değil, içten ahşap elyafla yalıtılmış. Diğer değişiklikler arasında üçlü cam, sürekli hava geçirmez bir tabaka ve mekanik bir havalandırma sistemi yer alır.

A-100 House, Londra, Mitchell + Corti tarafından

Enerji Verimli Yapı

Mimarlık stüdyosu Mitchell + Corti tarafından daha geniş bir yenileme ve genişletmenin bir parçası olarak güncellenen Londra'daki bu teraslı evin özellikleri arasında güneş panelleri, üçlü cam ve mekanik havalandırma ünitesi yer alıyor. Diğer güncellemeler arasında hava geçirmezliğini iyileştirmeyi ve yıl boyunca sabit bir iç mekan sıcaklığının korunmasına yardımcı olmak için ahşap elyaf çatı yalıtımının tanıtılması yer alıyor. Stüdyoya göre modernleştirmeler yılda enerji tüketiminde yüzde 80 ila 90'lık bir düşüşle sonuçlandı. 

Mews House Deep Retrofit, Londra, Prewett Bizley tarafından 

Enerji Verimli Yapı

Mimarlık stüdyosu Prewett Bizley bu Londra evinin enerji liderliğindeki revizyonu konusunda iç mimar Carter Owers ile iş birliği yaptı. Orijinal yapıdakileri çağrıştıran yeni kanatlı pencerelere ilaveten bir hava kaynaklı ısı pompası ve yalıtım sıvası eklendi. Bu pencereler üçlü cama benzer bir performans sergileyen, vakumlu camdan yapılmış (dar bir boşaltılmış alanla ayrılmış iki cam panelden oluşan bir cam sistemi). Prewett Bizley çalışmanın kullanım sonrası bir değerlendirmesinde evin "ısıtma talebinin yüzde 95, toplam enerji tüketiminin yüzde 82 oranında azaldığını" söyledi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)