Mario Cucinella Architects'in Viyana'daki Sürdürülebilir İki Kulesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mario Cucinella Architects Viyana silüetine iki çok işlevli kule eklemek için bir davet yarışmasını kazandı. Dinamik bir kentsel gelişim olan "Viertel Zwei"nin bir süredir çalışmaların içinde olduğu Viyana'nın 2. bölgesinde yer alan proje, her ikisi de farklı mimari dillerden oluşan ve farklı amaçlar için yapılmış iki yüksek binadan oluşuyor ve birlikte bağlam içine yerleştirilmiş karmaşık bir kentsel imaj sağlıyor.

Grünblick Weitblick

Viyana'nın kalbindeki ikonik Prater Parkı'na bakan iki kule sırasıyla 120 m ve 90 m'dir ve yaşamak ve çalışmak için programlar içerir. Peyzajlı bir kanopi iki bina arasında kapalı bir geçit görevi görür. Tam olarak yeni bölgenin ana kentsel ekseni boyunca konumlandırılan proje, bölgenin tüm ana girişleri bu eksene bakacak şekilde "Viertel Zwei"ye açılan bir kapı işlevi görüyor. Kanopi yüksek yapıların etrafındaki alanları sık sık saran rüzgara karşı koruma sağlar. Bu yürüyüş yolunun özel şekli, rüzgar ve yer konforu danışmanlarının yardımıyla yapılan kapsamlı araştırmalardan elde edildi. Bu kenarları aşağıdaki boşlukları koruyan ve tüm yıl boyunca kullanılmalarına izin veren geniş dairesel açıklıkları dahil etme kararını da içerir.

Grünblick
Grünblick

120 metre yüksekliğindeki Grünblick, oldukça geniş Prater Park'ı da içeren çevredeki peyzajın yukarı doğru bir uzantısı olarak tasarlandı. Kule peyzaj ile dikey yapı arasında fiziksel ve görsel süreklilik ilişkisi kurar. Binanın mimari dili, parkın hemen üzerinde oturan teraslar, yeşillikler ve yaşam alanlarıyla dolu ritim üzerine inşa edilmiş. Düz zeminler üst üste katlanan tabakalara benzeyerek, konutlara ve ortak alanlara doğal ışık sağlarken aynı zamanda onları aşırı güneş ışınlarından korur.

Weitblick
Weitblick

Öte yandan ağırlıklı olarak ofis alanlarından oluşan Weitblick Tower, çevredeki ortamın öne çıkması için tasarlandı. Bu kule eliptik bir şekle sahip ve hakim rüzgarların yönünü takip ederek hava türbülansını en aza indirecek şekilde tasarlanmış. Yapı çift cidarlı bir cepheye sahip olup, binanın dış kapamasının uygun şekilde yalıtılmasını sağlar. Kulenin özelliği, dikey güneş gölgeleme paletlerinin doğrudan bir sonucu. Bu kule OGNI / DGNB Platin sertifikasına ulaşmak için tasarlanırken, Grünblick Altın Sertifikası'na ulaşmayı hedefliyor.

Grünblick
Grünblick

Yeni bölge Viyana silüetine yapılan bu iki eklemeyle birlikte, kentsel alanı bir bütün olarak güçlendiriyor. Sakinlerin bu dikey kulelerden yakın ve sıcak bir şekilde geçmelerine izin veriyor. Dahası şehrin ve dikkate değer Prater Park'ın çağrıştırıcı manzaralarını yaratırlar. 2021'de Mario Cucinella Architects Roma'nın kalbinde camdan bir oditoryum, halka açık yeni bir meydan ve bir asma bahçe içeren yeni bir üniversite binası tasarladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)