EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Müziğin Mimari Yapıya Kavuşması: House of Music

Pieve di Cento kentinin müzik geleneği ile harmanlanan geçmişi, Mario Cucinella Architects tarafından yaratılan House of Music (Müzik Evi) ile taçlandırılıyor. Kendi enstrümental bölümleri ile bir orkestrayı temsil eder biçimde tasarlanan bu ahşap çerçeveli yapıda, sirküler yapıya sahip dokuz küçük müzik odası bulunuyor. İç mekânda böyle bir akışkanlık yakalanması yalnızca bir müzik kutusu hissi tesis etmek için değil aynı zamanda yüksek oranda enerji verimliliği elde etmek için de faydalı olan bir tasarım tercihi.

Rekreasyonel bir park alanı haline getirilmeden önce Lamborghini’ye ait üretim bölgelerinden birine ev sahipliği yapmış bir alanda inşa edilen proje  2017 yılında tamamlanmış. House of Music’i şehir merkezine bağlayan bisiklet yolu, daha önce inşa edilmiş bir unsur iken binanın çevresinde bulunan uzun, dalgalı bank yerel topluluğun kullanımı teşvik edilen bir başka unsur.

Yapının ses ve ısı izolasyonunu en yüksek seviyeye taşıyabilmek adına taş strüktür, eğimli meşe çıtalarla kaplanmış durumda. Düz çatılara yerleştirilen kıvrımlı ve yükseltilmiş diskler istenmeyen solar kazanımı yansıtmaya ve bina içinde doğal bir havalandırma sağlamaya yarıyor. Çatı bölümünde ayrıca fotovoltaik paneller de bulunuyor.

Dokuz ayrı odanın açıldığı ortak bölüm bir toplantı odası hizmeti de görüyor. Ses izolasyonu sağlarken akustik değerleri de yüksek tutacak malzemelerin kullanılmasına özellikle dikkat edilmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)