Mikroplardan Yapılan Sürdürülebilir Biyoçimento

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mit Killer Gallery'de "Microbes Makes Mountains"

Mikroplardan Yapılan Sürdürülebilir Biyoçimento

Laura Maria Gonzalez'in Microbes Make Mountains sergisinde araştırmacı ve tasarımcı, milyarlarca yıldır sessiz çalışmalarıyla ekosistemlerimizi biçimlendiren Dünya'nın en küçük mimarlarına -mikroplara- mercek tutuyor. MIT'nin Keller Gallery'sinde sergilenen bu sergi, tasarım ve mikrobik hayatın kesiştiği noktayı araştırarak bu antik toplulukların saklı sanatını ve tasarım kavramlarını etkileme olasılıklarını gözler önüne seriyor. Gonzalez bu yaşam biçimlerinin tasarım kavramlarını etkileme olasılığını sergilerken, hayatın ve jeolojinin karmaşık dansına yeni bir perspektif sunuyor ve bizi nasıl inşa ettiğimizi ve yaşadığımızı yeniden tasavvur etmeye sevk ediyor.

Mikroplardan Yapılan Sürdürülebilir Biyoçimento

Enstalasyonlar mikrobiyal toplulukların etkileyici mineral desenlerinin oluşumuna önemli oranda katkıda bulunduğu İspanya'daki Rio Tinto ve Etiyopya'daki Danakil Depresyonu gibi bölgelerde bulunan canlı mineral formasyonlarından esinleniyor. Bunun üzerine inşa edilen Gonzalez, bakterilerin hassas bir yetiştirme ve oluşturma faaliyetiyle üretilen geleneksel betona sürdürülebilir bir seçenek olan biyoçimento oluşturma olasılığını sergiliyor.

Laura Maria Gonzalez Mikrobiyal Yaşamda Tasarıma Bakıyor

Mikroplardan Yapılan Sürdürülebilir Biyoçimento

Laura Maria Gonzalez'in biyoçimento meydana getirme süreci, daha sonra agrega mineral karışımıyla doldurulmuş özel olarak tasarlanmış 3D baskılı kalıplara yerleştirilen bakterilerin yetiştirilmesiyle başlıyor. Üre ve kalsiyum eklenmesi daha sonra kalsiyum karbonat kristallerinin oluşumuna uygun bir ortam oluşturarak bir dizi biyoçimento küresi ortaya çıkarıyor. Bunlar çeşitli bir mineral-mikrop paletini ortaya çıkarıyor ve bu biyo-fabrikasyon süreci yoluyla karmaşık eğrilik ve 3D formlar oluşturma ihtimalini vurguluyor. Tasarımcı sergide ayrıca, mikroplar ve mineraller arasındaki kompleks etkileşimi ve biyo-mühendislik ürünü yapıların estetik ve esnek özelliklerini ortaya çıkararak, biyo-yapılandırma sürecinde demir ve bakırın rollerini sergilemek üzere iki prototip heykel sunuyor.

Mikroplardan Yapılan Sürdürülebilir Biyoçimento

Serginin yerleşimi mikroskoplar, SEM görüntüleri ve kısa bir film gibi araçlardan faydalanarak ziyaretçileri mikropların ve minerallerin gizli dünyasında biyoçimento yapılarının daha geniş bir kavrayışına doğru yönlendiriyor. Laura Maria Gonzalez Microbes Make Mountains aracılığıyla görünmeyen mikrobik dünyaya ilişkin bakış açımızı değiştirmeye çalışıyor ve bizi bu küçük mimarların yapılı çevremize dahil edildiği bir gelecek hayal etmeye davet ediyor. Mikroskobik olanla makroskobik olan arasında köprü oluşturan bu tasarım süreci, ekosistem tasarımı ve mimarisine, bu antik canlı topluluklarının doğal kabiliyetlerini kabul eden bir yaklaşımı savunuyor. Bu sergi MIT Council for the Arts at MIT (CAMIT) ve MIT Department of Architecture tarafından sağlanan bir fonla finanse edilmekte ve Huang-Hobbs BioMaker Space tarafından desteklenir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)