Milano'daki Open 336 Binası Net Sıfır Karbon Konseptiyle Tasarlandı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Milano Viale Sarca'da Park Associati'nin Open 336 sürdürülebilir mimari projesi, çevredeki bölgenin endüstriyel kimliğinin yeniden yorumlanmasını kapsayan modern ve işlevsel ofisler sunar. Endüstriyel tarihin bu yeniden yorumu, sürdürülebilir yapı teknolojilerini bütünleştirirken ve modern bir mimari yorum ortaya koyarken bağlamına duyarlı.

Open 336

Milano'nun çoğunlukla endüstriyel Biococca District'te yer alan yapının etrafındaki mimari, eski Breda Division'a ait bir grup erken yirminci yüzyıl üretim tesisini barındırır. Etraftaki altyapı dokusuna bir işaret olarak, bu yeni ofis eklentisi pişmiş toprak renkli fiber çimento cepheye ve etraftaki yapıların boyut, ölçek ve boşluklarına uygun olarak düzenli aralıklarla yerleştirilmiş büyük pencerelere sahip.

Open 336

Alanların açıklığına ve geçişkenliğine vurgu yapan zemin kattaki iki giriş, ziyaretçilerin sürdürülebilir mimari Open 336 yapısının bir ucundan diğer ucuna yürümesine imkan tanıyarak pasaj benzeri bir geçit ve bağlantı hissi yaratmanın yanı sıra bölgenin karmaşasına daha fazla geçişlilik kazandırır. Bu iç mekan-dış mekan bağlantısı girişin, ana terasın ve en üst katın yanındaki duvar bahçelerinin yanı sıra ara katlardaki küçük duvar bahçelerini de kapsayan geniş bir yeşillik konseptiyle güçlendirilmiş. 

Open 336

Modern iş yaşamına uygun olarak özel ve profesyonel alanlar, ilgili faaliyetleriyle birlikte kesişir. Bu insanların refahına ve konforuna öncelik veren hibrit akışkan mekanlar olarak tasarlanan ofis alanlarının, üzerine yerleştirilmiş ev ortamını anımsatan malzemelerin kullanımıyla elde edilmiş.

Open 336

Ayrıca yapısal unsurlar cepheye bütünleştirilerek her katın, ister açık plan ofis/ortak çalışma alanı isterse daha ara bir yerleşim olsun, istenen son kullanıcı düzenine uyarlanabilen açık ve kusursuz bir alan olarak çalışmasına imkan tanınmış. Kısacası bu esneklik, etkileşimi ve ilişkileri destekleyecek şekilde işi deneyimlemenin yeni bir yolunu sağlar.

Open 336

Son olarak sürdürülebilir mimari örneklerden yapı net sıfır karbon konseptinde. Projenin geliştirilmesi sırasında inşaat emisyonlarının ve tüketiminin çevresel etkilerini en aza indirgemek için öncü bir yaklaşım izlenmiş. İnovatif teknolojiler sayesinde tesisin kullanım ömrü boyunca ortaya çıkan emisyonlar %100 oranında azaltılmış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)