EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Mimarım Engelinin Farkındayım

Evrenol Architects Kurucusu Y. Mimar Mehpare Evrenol, engelli olan bireylerin yaşam alanlarını genişletmek ve bu konu ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla “Mimarım Engelinin Farkındayım” isimli bir hareket başlattı.
Bu kapsamda geçtiğimizde günlerde Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleştirilen Özürlüler Kongresi’ne katılarak “Mimarım Engelinin Farkındayım”ın duyurusunu yapan Evrenol; “ Engeliyle yaşayan bireyin yetersiz ve çoğu zaman yanlış üretilmiş mekanlarda büyük zorluklarla karşılaştığı bir fiziki çevrede yaşıyoruz. Oysa hem kentsel hem de bina ölçeğinde, yaşam alanlarını dönüştürebilme olanağına sahip bir mesleğin mensubuyuz.


Yönetmeliklerinde üzerine çıkacak projeler üretebilmesi için daha büyük bir titizlikle çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Evrenol Architects olarak bu farkındalığı yaratmak ve dikkatinizi mimarlığın geniş olanaklarına çekmek için sizlere çağrıda bulunuyoruz” dedi.

“Mimarlık matematiksel büyüklüklerden değil, yaşamın içinden türetilmelidir” şeklinde sözlerine devam eden Evrenol; “Mesleğimizin şu andan itibaren gelecek kuşaklara bırakacağı en değerli miras, engelli bireyin hakkını koruyan, sosyalleşmeyi herkes için eşitlikçi kılan anlayışı olmalıdır” diyerek konuşmasını tamamladı.

“Mimarım Engelinin Farkındayım”, http://www.mimarimengelininfarkindayim.com, mimarimengelininfarkindayim Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edilebilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)