Mimarlığın Geleceği: "Dünyadaki 8 Toplu Konut Projeleri"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Farklı konut türleri daha iyi şehirlerin temelidir. Bu, özellikle farklı nesiller arası ve sosyoekonomik geçmişe sahip haneler için geçerlidir. Mimarlar ve şehir plancıları, çeşitli kırsal ve kentsel topluluklar için kiralık, sahip olunan ve korunaklı alanlar sağlama tartışmasında merkezi bir rol oynuyor.

Bazı modeller, gelecekte benzer projeler yaratma umuduyla açık kaynaklı planlarla tanımlıyor. Aynı zamanda, projenin nasıl desteklendiğine ve geliştirildiğine de çok bağlıdır. Aşağıdaki 8 proje, şehirlerin sosyal konut inşaatı hakkında nasıl düşündüklerini göstermekte ve dünyanın dört bir yanından farklılıkları temsil ediyor.

Konut Z53,  MICHAN MİMARİ, Azcapotzalco, Meksika 

Mexico City'deki yüksek toplu konut talebine hitap eden proje, en kısa tarafı sokağa bakan dikdörtgen bir sitede yer alıyor. 42 ünite üç kulede düzenlenmiş, her dairede manzara ve doğal havalandırma için bir avlu oluşturmuş ve bunları avlulara yayılan dikey çekirdekler ve köprülerle birleştirmiş.

Flor 401 Çatı Katı, Koning Eizenberg Mimarisi, Los Angeles, CA, ABD

Toplu konut proje tasarımı Flor'un merkezinde, şehirdeki insanların yaşamlarını istikrara kavuşturma girişimi vardı. Kalıcı bir destekleyici ev olarak proje, büyük pencerelere, mikro mutfaklı birimlere ve her birinin kendi kapı ziline sahip olup, sakinlik ve mahremiyet duygusunu artırıyor. Ağaçlarla kaplı avlular ve iç/dış mekan aktivite alanları, sosyal etkileşimi teşvik eder ve bir refah ve topluluk duygusu yaratıyor.

71 Toplu konut, Mobil tasarım ofisi ve JTB tarafından. Mimari, La Courneuve, Fransa

Toplu konut proje tasarımında iki bina ve 18 dubleks ünite ile tasarlanan La Courneuve, farklı yaşam alanları sunuyor. Bu büyük tesis, 1956 yılında Ville de Paris tarafından inşa edilmiş ve bitişik bloklardan oluşan bir mülk olarak düşünülmüş. 

Casanova Sosyal Konutları, cdm architetti associati, Bolzano, İtalya

Casanova, Sosyal Konut Enstitüsü'nün bir konut genişletmesi için ayrıntılı planlara dayalı olarak kamuoyuna duyurulan bir yarışma ile başlayan bir keşifti. Plan, ağaçlarla çevrili açık bir avlu etrafında düzenlenmiş üç ila dört binadan oluşan bir blok olan bir "kale" oluşturulmasını gerektirdi.

Paris'te toplu konut, Atelier du Pont, Paris, Fransa

Paris'teki bu yenilikçi proje için ekip mahalleyi dahil etmek istedi. Rue Flandres yakınında ve Urk Kanalı'ndan bir taş atımı uzaklıkta bulunan Rue Nantes, Haussmann tarzı ve banliyö binaları ile oldukça geleneksel bir Paris caddesidir. Proje, yoğun bir şekilde paketlenmiş bitişik binalarla çevrili dar bir alana nazikçe karışıyor. Cadde tarafında, binanın şehir manzarası basitçe uzatılmış.

Çok kuşaklı konut, major architekci, Wroclaw, Polonya

Gelecek odaklı çok kuşaklı konut, Polonya'nın Wroclaw kentinde inşa edilmiş bir toplu konut projesidir. 3 nesli ve 3 işlevi birleştiren bina tasarımı: yaşlılar ve engelliler için bakım hizmetleri sunan apartmanlar, gençler ve aileler için kiralık apartmanlar ve birinci katta bir anaokulu. Ev, çeşitli tiplerde 117 daire bulunduruyor.

Toplu Maden, Gubo Architect,  Seul, Güney Kore

Toplu konut projede 1. ve 2. katlarda konut sakinleri için ortak salon ve kafeterya, kalan 3. katta ise toplam 11 kişinin konaklayabileceği bir apartman planlanmış. Her katta dört kişi yaşıyor ve en üst katta yüksek tavanlı ortak bir mutfak var.

The Iceberg, JDS Architects, SEARCH ve CEBRA, Aarhus, Danimarka

Yeni bir kentsel model yaratarak, Iceberg gelişimi Danimarka'nın ikinci büyük şehrine eski ve kullanılmayan bir konteyner terminalini yenileyerek sosyal olarak sürdürülebilir bir şekilde gelişme fırsatı veriyor. Geleceğe dönük semtler, çok çeşitli kültürel ve sosyal aktivitelere, çok sayıda işe ve çok çeşitli konut tipine sahip bağımsız semtler yaratıyor. Iceberg Projesi, genel kentsel gelişim hedefleri dahilinde çalışmak üzere tasarlanmış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)