Mimarlığın Sosyal Etkisi Nedir?

Özünde mimarlık, içinde yaşadığınız fiziksel dünyanın yaratılmasıdır. Buna rağmen mimarlığın sadece yapılı çevreden daha fazlası haline geldiği yeni yeni anlaşılıyor. Mimarlık bugün toplulukları, kültürleri ve bireyleri ve hayatı algılama biçimimizi temsil ediyor.

Mimarlık her yerde. Aklımız sürekli boşlukta bir şey yaratmakta takılır. Yani, mimarlık her zaman düşünceli bir süreç olmuştur. Örneğin, ilk mimari üretimlerde, binaların ilk tasarımları, kolayca bulunabilen malzemeleri kullanan iklimsel ve coğrafi yönlere dayanıyordu. İklim ve coğrafya gibi, eşit derecede önemli faktörlerle artık daha kolay erişebilirsiniz. Tasarım daha erişilebilir bir noktaya geldi. İstediğiniz mimari, malzemeler ve günümüz teknolojisi, konfor ve işlevsellikten asla ödün vermeden sınırları zorlamanızı sağlayabiliyor.

Mimarlık ve Sosyal Etki
Domino Park

Mimari ve Sosyal Etki

Başından beri mimarinin, anıtsal yapılardan tutun şehirlerdeki konutlara kadar, toplumun bir temsil biçimi olduğunu biliyoruz. Bir şey tasarladığımızda, tasarımınız, fikirlerden, inançlardan, faaliyetlerden, ilişkilerden ve onların sürdürdüğü sosyal organizasyondan etkilenir. Yapılı çevre, toplumun sosyal formlarını korumaya yardımcı olan şeylerdir.

Binalar sosyal ihtiyaçların bir sonucudur. Çeşitli işlevleri barındırırlar; sadece fiziksel özelliklere değil, toplumun uygunluk düşüncesine dayalı bir görünüme sahiptirler.

Mimarlık, sosyal davranışın bir aracı olarak kullanılır. Bu, gücün bir ifadesidir, toplumun kendisini nasıl gördüğünün bir ifadesidir. Bir Mimar, geçmiş deneyimlerimize ve gelecek vizyonumuza dayanarak, toplumun ihtiyaçlarını bireysel ve sosyal olarak gerçekleştirmeye ve yerine getirmeye yardımcı olur. Tasarımlar, artık daha fazla topluluk katılımı isteyen ve sosyal açıdan bilinçli bir hale geliyor. Sürdürülebilirlik , afet yardımı, kültürel varlıklar ve kriz kontrolü gibi kavramlar, mimarlığın topluma bir değişiklik getirmesini sağlayan birçok kavramdan birkaçıdır.

Mimarlık ve Toplum
Ulusal Barış ve Adalet Anıtı

İyi uygulanmış bir tasarım, birbiriyle ilişkili faaliyetler barındırır, bir amaca odaklıdır. İyi tasarım şimdinin ve önümüzdeki yılların gereksinimlerini karşılayan işlevsel mekanlardan inşa edilen herhangi bir bina veya mekân olabilir. Bu tasarımını dolayısıyla mimarlığın amacı, insanların ihtiyacını karşılamak ve insanlara konfor sağlamaktır. Tasarım, insanlara bir aidiyet duygusu verir ve insanları modern dünyanın sosyal ikilemlerinden kurtarır. Bir sosyal etki binası birçok yönden inşa edilebilir; bunlardan biri iyi mimaride saklıdır.

İyi Mimari ve Sosyal Etki İlişkisi

İnsanlar genellikle mimarinin veya sadece bir binanın kişinin günlük yaşamını iyileştirebileceğini bekleme eğiliminde değildir, fakat iyi mimarinin yaptığı budur. Olumlu bir duygu bırakan, ilerlemeyi teşvik eden ve üretkenliği artıran yapılar iyi mimari kategorisine girer. Sosyal etki tasarımlarının bir parçası olarak iyi mimari, diğer konuların yanı sıra; yaşam kalitesi ve toplumsal ilerleme ile ilgilenir.

Bir Mimar Nasıl İyi Bir Mimari Yaratır?

Louvre denilince aklınıza ne geliyor? IM Pei'nin piramidi mi? Mona Lisa? Ya da Paris'e bir gezi? Herhangi bir kişi için, genellikle bu cevap, Paris'e bir gezidir. Louvre, piramit ve Mona Lisa gezisininnin keyifli bir parçasıdır. Bir mimar için bu bir vaka çalışmasıdır, ilgi çekici bir kamusal alan, Pei'nin başyapıtı ve harika bir sanat koleksiyonu gördüğünüz bir vaka çalışması. Mimarlar yol boyunca boşlukları okurlar; insanları ve davranışlarını okuyarak mekanı neyin oluşturduğunu anlamaya çalışırlar. Böylece çekici, işlevsel, iyi bir tasarım olma amacına hizmet eden mekanları anlayabilir, gözlemleyebilir ve uygulayabilirler.

İlgi Çekici Mimarlık Örnekleri
M Pei tarafından Le Grand Louvre

Mimarların çoğu insana kıyasla çok özel bir bakış açısı vardır. Sabah koşusu için gittiğiniz park, en sevdiğiniz kafe, çalıştığınız yer, eviniz ve içinde bulunduğunuz ve etrafınızdaki tüm mekânlar günlük yaşamınızı etkiler. Bu yüzden bir mimar, insanların mekanlarla nasıl etkileşime girdiğini, onları nasıl güvende hissettireceğini, doğru soruyu nasıl soracağını ve doğru cevaba nasıl sahip olacağını bilmelidir.

İyi Mimarlık Toplumsal İlerlemeyle Nasıl İlişkilidir?

İyi mimarlık, iyi bir yaşam kalitesi yaratır. Bir mekâna güzellik ve işlevsellik katar, sağlam ve sağlıklı bir mahalle olarak topluma katkı sağlar. Yapının topluma ekonomik, işlevsel veya güvenlik ve konfor açısından nasıl fayda sağlayacağını dikkate alır.

İyi mimari, ekonomik ve işlevsel yönleri her zaman önceliği olarak tutar. Binanın ekonomik akışı yönlendirmesini sağlar, kişinin hayatına güzellik ve ilgi katar. Kolay bulunur, iyi bir iç sirkülasyona sahiptir ve her günü daha verimli hale getirir.

İyi Mimarlık sorunları çözer, ilerler. Kullanıcıyı verimli olmaya teşvik eder, bize bir şeyler başarmaya çalışan binalar veya alanlar verir. İyi mimari sürekli gelişmektedir. Artık bir yerlerde birileri ilerlediği için kulübelerde ve kil evlerde yaşamıyoruz. Onların ilerlemesiyle toplum da ilerliyor. Bir bina amacına ulaştığında, mimar daha iyi bir şey yaratmayı başarır. Bir değişiklik getirir, bir fark yaratır ve ilerler. Özetle, binalar içinde bulunduğumuz toplumdan etkilenir, ancak inşa ettiğimiz toplumu kesinlikle etkiler.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)