Miselyum, Yosun ve Organik Atıklardan Oluşan Döşeme Sistemi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
MYCO-ALGA: 3D BASKILI MİSELYUM VE YOSUN İÇ MEKAN KAROLARI

MYCO-ALGA

bioMATTERS, 3D baskılı miselyum ve alglerden üretilen sürdürülebilir bir iç döşeme sistemi olan MYCO-ALGA'yı tanıtıyor. Bu karolar canlı organizmalardan ve geri dönüştürülmüş doğal ve organik atıklardan oluşuyor ve %100 biyolojik olarak parçalanabilir bir son ürün sağlıyor. Hesaplamalı algoritmalar kullanılarak paneller dijital olarak tasarlanıyor ve ardından 3D olarak basılıyor, yetiştiriliyor ve doğal tonları aşılamak için biyo-pigmentlerle zenginleştiriliyor. Estetik kaygıların ötesinde, bioMATTERS'ın canlı malzeme ve üretim iş akışları geliştirme süreci, biyo-estetik ve ekolojik uygulamaları geliştirmeyi ve iklim krizi çağında biyomalzemelere kültürel bir geçişi teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

BIOMATTERS EKOLOJİK TASARIM ÇÖZÜMLERİ İÇİN ATIKLARI DÖNÜŞTÜRÜYOR

MYCO-ALGA

MYCO-ALGA karoları, evsel ve endüstriyel atık malzemelerin geri dönüştürülmesiyle başlayan çok yönlü bir üretim sürecinden geçiyor. Bu malzemeler öğütülerek macun benzeri bir alt tabaka haline getiriliyor ve mantar filamentlerinden oluşan dolaşık bir ağ olan miselyumun büyümesi için temel oluşturuyor. Miselyum ile aşılanan macun, özelleştirilmiş şekillerde 3D olarak basılıyor ve ardından yaklaşık iki hafta boyunca iklim kontrollü bir ortamda yetiştiriliyor. Bu süre zarfında miselyum büyüyor ve doğal bir yapıştırıcı görevi görerek malzemeyi dokuyor ve doğal bir tutkal gibi birbirine bağlıyor, sonunda tüm panel yüzeyini sarıyor.

Daha fazla büyümeyi durdurmak için bioMATTERS parçaları konveksiyonlu fırınlara yerleştirmiş, burada kurutma ve dehidrasyon sonucunda sert, dayanıklı ancak hafif bir malzeme elde etmiştir. Son aşamada hasat edilen alg biyokütlesinden elde edilen biyo-pigmentlerin uygulanması yer alıyor. Jellere dönüştürülen bu pigmentler, estetik bir iyileştirme olarak renk katmak için her bir karo üzerine 3D olarak basılıyor. Tamamlanan MYCO-ALGA karolar, kirli beyaz miselyum ve açık yeşil alg tonlarıyla iç mekanları dönüştürüyor, yumuşak, kadife benzeri bir doku ve farklı bir dokunsal kalite sunuyor. Her bir karo misel büyümesini yansıtan, hesaplamalı olarak oluşturulmuş dallanma morfolojilerine dayanan farklı ve tekrar etmeyen şekillere sahiptir. Bir yüzey üzerinde bir araya getirilen karolar, sürekli desen varyasyonlarından oluşan görsel olarak ilgi çekici bir mozaik oluşturuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)