Modüler Kabin Çevre Duyarlılığına Öncelik Veriyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Montreal merkezli Appareil Architecture, Covid-19 pandemisi sırasında geliştirilen küçük ölçekli bir kabin olan Micro-Cabine'i tamamladı. Doğal bir ortam için tasarlanan ve genellikle alışılmışın dışında olan Appareil, ölçek ve prefabrikasyonla ilgili stratejileri birleştirerek binanın ekolojik ayak izini en aza indirmeye odaklandı - bu yaklaşım stüdyonun mimari düşüncesini ve kaynak tasarrufu sağlayan inşaat metodolojisini yönlendirdi.

Daha azı her zaman daha çoktur

Appareil Architecture tarafından "özel bir proje" olarak tanımlanan Micro-Cabine, 2020 yılında Covid'in zorunlu sokağa çıkma yasakları sırasında başlayan bir araştırma ve geliştirme döneminin parçası. Bu dönem, stüdyonun, çevreye saygılı ve çevreyle mükemmel bir uyum içinde, daha azıyla nasıl inşa edilebileceği üzerine düşündüğü bir zaman oldu. Appareil, "Ünlü 'az çoktur' ilkesinin bir nedenle geçerli olduğu sonucuna vardık." dedi. "Kuzeydeki doğal ortamımız bağlamında günümüzün ekolojik gerçekliğine uyarlanmış minimalist bir konsept geliştirmek istedik."

Micro-Cabine

Daha azıyla daha fazlasını elde etmek için Appareil, proje için düşük bir bütçe ve özel yapım yerine prefabrik bir yapı kullanımı da dahil olmak üzere çeşitli parametreler belirledi. Stüdyo ayrıca "demokratikleşme" fikrini de düşünerek "Bir aile kulübesi mümkün olduğunca çok insan için erişilebilir olabilir mi?" diye sordu. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Micro-Cabine, kaliteye ulaşmak için azaltmanın gerekli olduğu bir ev.

Stratejik prefabrikasyon

Multidisipliner bir stüdyo olan Appareil, mimari, iç mimari ve obje tasarımı alanlarında çalışıyor. Stüdyo, Micro-Cabine projesini bir alana yerleştirilmiş bir "nesne" olarak tasarladı. Prefabrik bir yapının kullanılması projenin planlanmasını ve geliştirilmesini etkilemiş. Taşıma kısıtlamaları, parçaların 11 fit yüksekliği, 12 fit genişliği ve 20 fit uzunluğu (yaklaşık 3,35 x 3,66 x 6,1 metre) geçmemesini gerektirdi. Bu nedenle Appareil, evin yapısının fabrika yapımı bir nesneye benzememesini sağlamaya çalışırken, bu kısıtlamaları genel tasarıma dayattı.

Micro-Cabine

Micro-Cabine, her biri belirli bir işlevi yerine getiren üç modülden oluşur: bir modül ana yaşam alanını barındırır; daha teknik ikinci bir modül banyo ve mutfak için sıhhi tesisat elemanlarını içerir; üçüncü bir modül ise veranda görevi görür. Üç modül birlikte dikdörtgen bir konfigürasyon oluşturuyor. Kabinin modüler yapısı, örneğin ikinci bir yatak odası ve depolama alanı eklenmesi gibi, bireyin gereksinimlerine uyacak şekilde uyarlanabilmesini sağlar. Stüdyo, kabinin inşası için kazık temeller kullanmış, böylece sahada minimum ayak izi oluşturmuş ve çevredeki ortama saygı göstermiş. Çatının montajı küçük evi tamamlıyor.

Micro-Cabine

Çevresine saygılı bir nesne yaratan Micro-Cabine, demonte edilebilir ve malzemeleri yeniden kullanılabilir, böylece evin yaşam döngüsünü uzatır. Appareil ayrıca kırılma ve yıpranmayı da düşünerek optimum bir onarım süreci sağlamış. Stüdyo, "Proje, prefabrikasyondan yararlanarak, malzemelerin maksimum optimizasyonunu sağlayarak ve atıkları en aza indirerek sürdürülebilirlik sorunlarını etkili bir şekilde ele alıyor." dedi. Örnek olarak, iç kısımdaki kontrplak paneller teknik onarımları kolaylaştırmak için kolayca çıkarılabiliyor.

Çevreye duyarlılık

Micro-Cabine yaklaşık 600 fit kare (yaklaşık 56 metrekare) toplam yaşam alanına sahip. Yıl boyunca kullanım için tasarlanan yerleşim düzeni kompakt ve toplumsal. Kapalı bir veranda doğa ile doğrudan bir ilişki kurar ve açık havada yaşamayı teşvik etmek için tasarlanmış. İç mekanlar açık planlı: Appareil, "Çevreye duyarlılık üzerine düşüncelerimiz bizi birlikte yaşamanın ne anlama geldiğini yeniden düşünmeye yöneltti - bölmelerin olmadığı bir alan tasarlayarak başkalarıyla olan ilişkimizi yeniden tanımlıyoruz." dedi. Kabinin mimarisi bu nedenle yaşam tarzı seçimleri, tüketim ve yaşam alanlarımız ve doğayla olan ilişkimiz hakkında sorular soruyor.

Micro-Cabine

Appareil, tasarımında kabinin ekolojik ayak izini azaltmış: Dış yalıtım normalde gerekli olanın üzerinde. Enerji özerkliği, şebekeden bağımsız yaşamı mümkün kılan su depolarının, güneş panellerinin ve pillerin kullanımını içerir. Tam boy pencereler doğal gün ışığı ve çapraz havalandırma sağlar. Stüdyo, "Önemlilik, yerel ve sürdürülebilir vizyonumuzu yansıtıyor; yapı ve kaplamalarda sedir gibi yerel ahşapların kullanılmasını destekliyor." dedi. "Oluklu metal çatı, miras evlerini ve ikonik üçgen çatılı formlarını hatırlatırken çağdaş bir dokunuş katıyor." Tavanın büyük çıkıntıları kabine farklı bir silüet kazandırmanın yanı sıra girişini ve çevresini de koruyor.

Micro-Cabine

İlk  Micro-Cabine Quebec'in La Tuque kentindeki Croche Nehri kıyısındaki bir eko turizm alanına kuruldu ve inşaatı Quebec merkezli Atelier MaBaraK tarafından yürütüldü.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)