Modüler Orman Parçaları

Milano merkezli mimari uygulama üreticisi Stefano Boeri Architetti, kent mekânlarındaki yeşil alan oranını artırmaya yarayacak yeni bir çözüm olan SUPERVERDE’yi tanıttı. Boyları değişebilen modüler toprak blokları hem kamusal hem de özel alanlara yerleştirilebiliyor. Ürün, insan ve doğa arasındaki bağı güçlendirmeyi hedefliyor. Uygulanması halinde biyoçeşitliliğin güçlenmesini de sağlayan ürün aynı zamanda mikro iklim sebebiyle kentlerde oluşan ısı bölgelerinin etkisini de azaltabiliyor.

Daha önce rezidans binalarının ağaçlara ev sahipliği yapmasını öngören Vertical Forest (Dikey orman) projesiyle bilinen mimar Stefano Boeri, yeni projesinin kentleri daha yeşil yerler hale getireceği konusunda büyük bir inanca sahip. Diğer projelerinin aksine daha esnek bir mantık ve yapıya sahip bir ürün olan SUPERVERDE, metrekare üzerinden satılan ve bitkilenmiş bir mimari ürüne dönüşen esnek bir zemin kaplaması formunda. Bu modüler canlı toprak parçaları geniş bir bitki yelpazesini beslemeye de uygun.

İki ölçüye sahip olan modüler blokların küçüğü 9’dan 20 metrekareye kadar büyüyüp, üç ağacın yetişmesine uygun alan yaratırken büyük boyu 60’dan 100 metrekareye kadar büyüyebiliyor ve bir düzine ağacın yetişmesine uygun alan sağlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)