Mole Architects'in Pasif Ev Tasarımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
'Wuduhus' Ramsey Yüksekliklerinin Düz Bataklık Arazisinde Duruyor

Wuduhus

Cambridge merkezli Mole Architects firması, 'Passivhaus’ standartları altında ‘baş aşağı’ bir rezidans olan 'Wuduhus'u inşa ediyor. Birleşik Krallık'taki Ramsey yükseliklerinin düz bataklık arazi manzarasında yer alan yapı, ahşap kaplamadan bir cepheyi ve ters çevrilmiş bir üçgen çatıyı şekillendiriyor. Binanın en uzun tarafı güneş kazancından yararlanmak için güneye bakacak şekilde konumlandırılmış, bu nedenle mahremiyeti güvence altına alan yüksek erişimli saçakların uygulanmasıyla birlikte bir ‘kelebek’ çatının inşası tamamlanmış.

Wuduhus

'Baş aşağı' evin tasarım konsepti, tüm yaşam işlevlerini hacmin en üst seviyesinde düzenler. Birinci katta açık mutfak, yemek ve salon alanı, bataklık kırsalına bakan ana yatak odası ve batı yönelimli bir balkon bulunur. Alt kat bir garaj, çalışma odası, malzeme odası ve misafir yatak odasını bir araya getiriyor. Kullanıcıların gelecekteki yaşam koşullarına dikkat etmesi amaçlanan yapı, plana tekerlekli sandalye asansörü dahil eder ve düşük yerleştirilmiş elektrik prizlerini baştan sona sabitler. Ayrıca misafir odası, bakım personeli konaklama birimi olarak işletilebilir.

Konut Tipik Bataklık Arazisindeki Tarım Ahırını Andırıyor 

Wuduhus

Tipik bataklık arazisindeki tarım ahırlarından çizim yapan Mole Architects'teki tasarım ekibi, yapının üst katında üst üste binen kaba karaçam tahtaları ve aşağıda daha ince beyaz lekeli ahşap oluşturan dış cepheye ahşap kaplama uyguluyor. Malzeme paleti bataklıkların etrafına noktalı olarak bulunan yerel barakalara ve sebze palet yığınlarına atıfta bulunur. Karaçam kaplama daha ince, pürüzsüz bir bitmiş ahşap kaplamaya geçerek kaba biçilmiş. Kesilmiş kaplama parçaları bahçe saksıları için yeniden kullanılmış.

Wuduhus

Konutun inşası, sıkı enerji kullanım gereksinimlerini karşılamak için ‘Pasif Ev’ planlama ilkelerini takip eder. Beattie Passive tarafından sağlanan yüksek yalıtımlı çerçeve, merkezi bir ısıtma sisteminin kurulmasını önler. Ev kış günlerinde minimum ek ısı kaynağı gerektiren güneş enerjisi kazancı kullanıyor. Banyo ve mutfaklardan nemli havayı çeken ve havayı bir ısı eşanjöründen geçiren yapıya mekanik bir havalandırma ve ısı geri kazanım sistemi yerleştirilmiş. Prosedür temiz havayı yalnızca az ısı kayıplarıyla önceden ısıtır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)