Münih Müzesi Restorasyonuyla Özgürlüğüne Kavuşuyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Nieto Sobejano Arquitectos, Archaeologische Staatssammlung München'in (Münih Arkeolojik Devlet Koleksiyonu) restorasyonunu ve genişletilmesini tamamladı. İlk olarak 1970-1975 yılları arasında inşa edilen müze, o dönemde Almanya'da yeni müze mimarisinin en seçkin örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. O zamanlar nispeten bilinmeyen bir malzeme olan Corten çeliğinin kullanımı müzenin kimliğine damgasını vurmuş.

Münih Müzesi

Nieto Sobejano Arquitectos, Almanya'nın savaş sonrası modern mimarisinin (Nachkriegsmoderne olarak bilinir) "Alman şehirlerinin kentsel gelişimini önemli ölçüde etkileyen yüksek kaliteli eserler" ürettiğini söylüyor. Ülkenin savaş sonrası modern mimarisinin önemli kahramanlarından biri, çalışmaları Münih'in dönüşümünde önemli bir etki yaratan bir mimar olan Helmut von Werz'dir: von Werz, 1945'ten 1975'e kadar otuz yıl boyunca çeşitli tipolojilerde bir dizi mimari eser tamamladı - Münih Arkeolojik Devlet Koleksiyonu bunun önde gelen bir örneği.

Münih Müzesi

Münih Arkeolojik Devlet Koleksiyonu, 2016-2024 yılları arasında müzenin sergi alanlarının genişletilmesi ve işlevsel ve teknik yönlerinin elden geçirilmesi de dahil olmak üzere kapsamlı bir yenileme sürecinden geçti. Binanın kübik hacimlerini kaplayan Corten çelik cepheler özellikle hava koşullarından yıpranmış ve yorgun. Müze binası Bavyera miras koruma kurumu tarafından resmi olarak korunmuyordu - teorik olarak geniş çaplı değişiklikler ve hatta yıkım riski altında. Nieto Sobejano, müzenin mimari niteliklerini ve yıkımın aksine rehabilitasyonun çevresel faydalarını destekleyen bir yaklaşım önerdi. Stüdyo, "Bir binanın malzeme ve kavramsal kısıtlamaları dahilinde çalışmak disiplin ve ihtiyat gerektirir." dedi. "Bir yandan yeni müdahalelerin öne çıkmasından vazgeçmeyi gerektirirken, diğer yandan da mevcut sınırlar içinde dönüşümü mümkün kılacak özgürlük alanlarını keşfetmek anlamına geliyor."

Münih Müzesi

Nieto Sobejano, Münih Arkeolojik Devlet Koleksiyonu'nun en önemli mimari unsurlarını, mevcut binanın değerlerini biçimsel, mekânsal ve malzeme açısından tanıyacak şekilde aslına sadık kalarak restore etmeye çalışmış. Stüdyo, "Yeni eklemeler öncelikle geniş bir kamusal merdivenin eklenmesi, idari ve koruma alanlarının genişletilmesi ve büyük, sütunsuz bir yer altı sergi salonunun inşası ile sınırlıdır." diye açıklıyor. Müzenin girişi de yeni bir kübik formun eklenmesiyle vurgulanmış.

Yer altı sergi salonu brüt beton bir yapı ile kaplı: yaklaşık 600 m² (6,458 fit kare) geniş bir sergi alanı sağlayan salon aynı zamanda alt bölümlere de ayrılabiliyor. Bazaltik agrega ve siyah pigmentli çimento ile yapılan yerinde beton kirişler sistemi, geniş bir yatay alan boyunca 27 metre uzunluğunda (88 fit uzunluğunda) boşluklara yayılır ve çevre ışıklıkları ile aydınlatılır - bu ışıklıklar yerden çıktıkça, arkeolojik bir bahçe olarak tasarlanan bitişikteki kreş için bir çocuk oyun alanını tanımlar. Müzenin çatıları yeşillendirilerek bölgenin biyoçeşitliliğine katkıda bulunulmuş - bina Münih'in tarihi Englischer Garten parkına bakıyor. Müzenin kapsamlı iç mekanları Stuttgart merkezli Atelier Brückner tarafından yeniden tasarlandı.

Münih Müzesi

Müzenin Corten çelik cepheleri, orijinal tasarımın boyutları ve oranları korunarak tamamen değiştirildi. Nieto Sobejano birkaç unsurda değişiklik yaptı: kalınlık, ankraj sistemleri ve ısı yalıtımı. Stüdyo, dönüşümü değerlendirirken şu gözlemde bulunuyor: "Bina, ilk bakışta, aynı kesin ve soyut görünümü koruyarak, rehabilitasyonundan sonra değişmemiş gibi görünüyor. Ancak yaklaştıkça ve içeri girdikçe, özgürlüğünü sınırlamalar içinde bulan bir mimaride, mekanlarının her birinin farklı derecelerde dönüştürüldüğü, tamamen yenilenmiş bir müze keşfediyoruz."

Münih Müzesi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)