MVRDV Fransa'da 'Jeolojik' Konut Kompleksini İnşa Ediyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
MVRDV, Fransa'nın Rennes şehrindeki jeolojik oluşumlardan ilham alan konut kompleksi Ascension Paysagère üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Ortak mimarlar ALL ile birlikte tasarlanan proje 12 katlı, 113.000 metrekarelik projede 37 toplu konut ve 42 uygun fiyatlı konut olmak üzere 138 konuttan oluşuyor.

Jeolojik Konut Kompleksi

İki nehrin birleştiği yerde bulunan proje kademeli olarak eğimli iki kavisli binadan oluşuyor. Mat ve parlak seramik plakaların karışımı, kompoziti beş 'katmanlı' gri tonunda kaplıyor. Zemine yakın daha koyu mat karolar ve üst katlarda daha açık parlak karolar kullanılmış. Bu katmanlı düzenleme geceleri de devam ediyor ve binalar yükseldikçe seramik panellere yerleştirilen aydınlatma daha yaygın hale geliyor.

Jeolojik Konut Kompleksi

İki bina mülkün merkezine doğru üç zirve oluşturmak için yükseliyor. Basamak merdivenle oluşturulan teras, konut terası tarafından işgal edilerek her dairenin açık alana sahip olması sağlanmış. Teras, balkon veya loca gibi açık alanlar otomatik sulamalı özel dikili kazıklar ile donatılmış. 

Zemin katta projenin kavisli geometrisine ek olarak  bir yeşil yaya bölgesi yer alıyor. Ayrıca nehir kenarında bir plaza ve restoranlar, tiyatrolar gibi olanaklar içeren bir dizi kamusal alan yer kaplıyor. Ek olarak zemin katta kompleksin ana girişini oluşturmak için binadan 'geçen' üç ahşap kaplı yürüyüş yolu bulunuyor. 

Jeolojik Konut Kompleksi

Tasarım özel yük bisikleti depolama ve şarj istasyonları dahil olmak üzere 2,260 fit kare bisiklet depolama alanı ile alternatif ulaşım alanları yaratıyor. Kompleksteki 138 daireden 34'ü de pasif ev standartlarına göre tamamlandı. 

Jeolojik Konut Kompleksi

MVRDV kurucu ortağı Nathalie de Vries "Ascension Paysagère tam burada istediğimizi ve ihtiyacımız olanı sağladı." dedi. "Yolun karşısındaki bir nehir ve park ile burası yaşamak için harika bir yer. Buradaki zorluk bu niteliklerden ödün vermeden mümkün olduğunca çok insanın burada yaşamasına izin vermekti. Küçük tepeyi andıran ve iki binadan oluşan bir topluluk oluşturarak yaşayanlara teraslar ve balkonlarla kaplı, bitkiler ve ağaçlar için büyük saksılarla tamamlanmış güzel bir açık alan sunan bir topluluk oluşturarak başardık." diye devam etti. Bu proje, MVRDV tarafından yakın zamanda tamamlanan birkaç projeden biridir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)