MVRDV ve Katmanlı Uçurum Cepheleri Olan İki Gökdeleni

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hollandalı mimarlık stüdyosu MVRDV, Çin'in Nanjing kentinde, açısal uçurum benzeri cephelere sahip L şeklinde iki gökdelenden oluşan Oasis Towers gelişimini ortaya çıkardı. Sürdürülebilir mimari Oasis Tower olarak adlandırılan konut ve ticari karma kullanım alanı, 150 metre yüksekliğindeki iki gökdelenden oluşacak ve Nanjing'in Jiangbei Finans Bölgesi kenarındaki bir alanda inşa edilecek.

Oasis Tower

Geliştirme Nanjing için yeni bir finans merkezi olacak olan Jiangbei Yeni Bölge ana planının iki komşu bloğunu işgal edecek ve sitenin merkezinde bir "vahayı" çevreleyen iki adet L şeklinde, 40 katlı kuleyi içerecek. MVRDV kurucu ortağı Winy Maas "Nanjing'in modern mimarisi hem form hem de görünüm olarak doğadan ilham alıyor. Sürdürülebilir mimari proje Oasis Towers ile bu trendi uç noktalara taşımak istedik. Katmanlı “uçurumlar” ile doğayı taklit etmek yerine, yeşillik ve doğal süreçleri kullanarak doğayı tam anlamıyla tasarımlarımıza dahil ettik." dedi. 

Stüdyoya göre her kule, saha havalandırmasını en üst düzeye çıkarmak için hakim batı rüzgarlarından yararlanacak ve bunun için bloğun zıt köşelerine inşa edilecek. Resmi bir kafes cephe, kulenin dışa bakan dış duvarlarını süslüyor, içe bakan cephe ise halka açık bir alışveriş meydanına açılan dalgalı basamaklı teraslara sahiptir. Geri dönüştürülmüş bambu, ağaçlar, çalılar ve yeşilliklerle kaplı terasla sitenin çevresine doğru yayılır. Teraslar "vaha"yı ve merkezi park benzeri alanını çevreleyen üç katlı bir zarf oluşturarak, mülkün çevresine doğru incelir.

Oasis Tower

Projenin görselleri, iki bloğu ayıran caddenin altındaki batık bir plazayı detaylandırıyor ve ziyaretçilerin kolayca erişilebilen bir kavşağa ve kulenin altındaki bir metro istasyonuna erişimini sağlıyor. Alışveriş ve iş katları birinci ve üçüncü katlar arasında yer alacak ve site parkına rahat ulaşım sağlanacak, üst katlar ise konut alanları olacak. 

MVRDV "Bu park benzeri alanın birçok işlevi var. Soğutma ve biyoçeşitlilik sağlayan gölgelik, üst kat sakinlerini aşağıdaki alışveriş yapanlardan koruyarak mahremiyet sağlar ve iki mülkü merkezi bir cadde üzerinden birbirine bağlayarak yürünebilir bir ortam yaratır." dedi. 

Oasis Tower

Kıvrımlı balkonlar her kat aşağıdaki kattan kavisli şekliyle farklıdır. Aksi takdirde özdeş olan kuleler ayırt edilemez. Bitkiler ve çalılar, her katta yerleşik balkonları böler. Yeşillik, Oasis Towers'ın sürdürülebilirlik çabalarında önemli bir rol oynuyor. Ağaçlar ve bitkiler, sıcak aylarda siteyi gölgelemeye ve soğutmaya yardımcı olabilir. Çatı yatak kamışları, gri su geri dönüşüm sisteminin bir parçası olarak suyu filtrelemek ve arıtmak için kullanılır.

Oasis Tower

MVRDV, 1993 yılında Rotterdam'da kurulmuş bir mimarlık firmasıdır. Stüdyo kısa süre önce Tiran'da önde gelen tarihi şahsiyet Gjergj Kastrioti'nin büstünden sonra modellenen karma kullanımlı bir binanın inşaatına başladı. Bu yılın başlarında stüdyo, Herman Hertzberger'in 1970'lerde Hollanda'daki Centraal Beheer binasını 650'den fazla daireli bir yerleşim bölgesine dönüştürmeyi planladığını duyurdu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)