MVRDV Yeşil Akıllı Şehir Teklifini Tencent’e Sundu

İki yıllık bir çalışmanın ardından MVRDV, Çin teknoloji devi Tencent’in bir sonraki kampüsü için başlattığı yarışmaya sunacağı projeyi açıkladı; proje, kesintisiz, dalgalı bir dağ sırasını andıran yeşil ve fütüristik bir akıllı kente ev sahipliği yapıyor. Shenzhen’in Qianhai Körfezinde, 133 hektarlık bir alanda yer alan ve ilhamını doğadan alan bu yerleşke Tencent’in çığır aşan teknolojisini civarın yemyeşil, dağlık örtüsüyle birleştiriyor. Yerleşkenin 80.000 ile 100.000 arası çalışana yetecek ölçüde ofis alanına, konferans merkezine ve Tencent’de çalışan 19,000 kişi için ev alanına sahip olması bekleniyor.

Her ne kadar Tencent, Shenzhen’deki Tencent Seafront Towers adı verilen ofis merkezini yeni tamamlamış olsa da şirket oldukça hızlı bir biçimde büyüdüğünden ve teknoloji alanında yeni yatırımlar yapmak istediğinden, Shenzhen’de bir başka ofis merkezi için bir tasarım yarışması düzenledi. MVRDV, Tencent Kampüsü için yarışma projesini geliştirirken oldukça kapsamlı bir araştırma yapmış ve 28 adet farklı tasarım geliştirmiş. Nihai projeleri sadece akıllı şehirlerin temel özelliklerini içermekle kalmıyor hem de güneş enerjisinden, sürücüsüz araçlara kadar bir dizi yeşil teknolojik unsuru da kapsıyor.

MVRDV’nin projesinde Tencent kampüsü, çatıları güneş panelleriyle kaplı 100’den fazla binadan oluşuyor. Çatıların sıradağ görüntüsü vermesi için binaları birbirine bağlayan gökyüzü köprüleri tasarlanmış; binaların altında, su kıyısında yer alan parkla da kampüsün, doğu yakada yer alan Qianhai Körfeziyle olan bağlantısı vurgulanmış. Bu park aynı zamanda okul, oyun parkı, spor merkezi ve data merkezi gibi halka açık binalara da ev sahipliği yapıyor. Parkın güney kısmında kaya biçiminde bir konferans merkezi mevcut. Yerleşkenin “kalbi” ise küre biçimindeki bilgi merkezi; bu merkezde doluluk oranından, karbon kullanımına dair kampüsün günlük fonksiyonlarına dair data düzenli olarak yayınlanacak.

MVRDV’nin kurucu ortaklarından Winy Mass konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Çalışmalarımız ve Tencent yarışması için sunduğumuz projemiz, akıllı şehrin aynı zamanda yeşil şehir olduğunu anlatmak yönünde bir çabadır. Akıllı kentlere özgü unsurları ve kampüsün kalbindeki data merkeziyle birlikte Tencent çalışanları kendilerini teknoloji ile donatılmış bir ortamda hissedecekler. Ama bir taraftan da doğa ile iç içe olacaklar; park ve dört bir taraftaki yemyeşil teraslar ayaklarının altında, yürüme mesafesinde olacak.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)