Naturedesign Eski Malzemeleri Sürdürülebilir Mobilyalara Dönüştürüyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Sürdürülebilir mobilya tasarımında lider bir marka olan Naturedesign, şu anda üçüncü kuşağında ve modern mobilyaları asırlık ahşaptan üretmenin yollarını keşfetmeye devam ediyor. Merkezi İtalya'nın Verona şehri civarındaki Cerea'da bulunan Naturedesign, İtalya'nın geleneksel zanaatkar tekniklerini kullanarak yeni bir koleksiyon yaratan Thomas Franco tarafından yönetiliyor.

Naturedesign Eski Malzemeleri Sürdürülebilir Mobilyalara Dönüştürüyor

Marka bu yıl Milano Tasarım Haftası'nda Salone del Mobile Milano'da yeni tasarımlarda taş, deri, cam ve metal ile birleştirilmiş, geri kazanılmış ender ahşapları içeren yeni bir malzeme koleksiyonu ile yer aldı. Şirket örneğin Murano'dan geleneksel cam yapımını kullanarak bölgenin geleneksel el sanatlarını keşfediyor.

ILL masasını örnek alınırsa, masa asırlık mimariden geri kazanılan ahşaptan yapılmış, toksik olmayan sürdürülebilir boyalarla işlenmiş ve dökme demir kalıplar üzerine dökülen camdan yapılan bir taban üzerine yerleştirilmiş. Teknik bu sürdürülebilir malzemeye böylesine büyük bir mobilya parçasını ayakta tutmak için gereken güçlü yapıyı kazandırarak onu alışılmışın dışında güçlü yapar.

Naturedesign Eski Malzemeleri Sürdürülebilir Mobilyalara Dönüştürüyor
Waterfall masa

Waterfall masa, malzemenin saydamlığı ve hafifliğini takdir etmek için tamamen camdan yapılmış. River büfe, geri kazanılmış ahşap, cam ve deriden yapılmış.

Lymph masa, biyomorfik şekilleri anımsatan kavisli bir biçime sahip. Naturedesign bu parçaları yalnızca geri kazanılmış malzemelerin ve geleneksel işçiliğin yapısını ve formunu keşfetmek için değil, aynı zamanda yeni konseptleri keşfetmek için de kullanıyor. Bu durumda Lymph masası yeni bir keyif konseptini keşfediyor. 

Naturedesign CO2 tüketimini azaltmak için tasarlanan doğal malzemeleri, zanaatkar işlemleri ve ulaşıma kadar uzanan düşük çevresel etkiye sahip bir tedarik zinciri kullanır. Ayrıca bu yeni koleksiyondaki parçalar plastikten arındırılmış olarak ve paketlenmek üzere tasarlanmış.

Naturedesign Eski Malzemeleri Sürdürülebilir Mobilyalara Dönüştürüyor
Sail masası

Sail masası gibi yeni koleksiyondaki bazı parçalar hareketi, bu modelde yelkenleriin açılmasını keşfediyor. Bu arada Waterfall masa, eşsiz bir deneyim için dokusal kontrast yaratan eşsiz bir kaya benzeri kaplamaya sahip.

Naturedesign'ın Bay Wood koltuğu gibi koltukları, üst düzey bir estetikle rahat ve modern. Yumuşak yastıklı ve kavisli oturma yeri, yüzyıl ortası modern bir görünüm için düz ahşap ayaklarla eşleştirilmiş.

Şirket ayrıca önden ve arkadan kullanılabilen ve kıvrımlı okuma alanları ve kütüphane köşeleri gibi alışılmadık mekanlara uyum sağlamak için hafifçe kıvrılabilen açık raflı tabandan tavana bir kitaplık için zemine ve tavana takılan Stem adlı benzersiz bir kitaplık da üretiyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)